Hindistan’da “Çin Boykotu” Başladı!

Hindistan’da “Çin Boykotu” Başladı!

PAYLAŞ
Hindistan'da Çin Boykotu Başladı!
Hindistan'da Çin Boykotu Başladı!

Hindistan’da “Çin Boykotu” Başladı! 2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan CoVID-19 salgını dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Koronavirüs Çin ile sınırlı kalmayarak hızlı bir şekilde birçok ülkeye sıçramayı başardı. Hayatı pek çok yönden olumsuz etkileyen koronavirüs ülkemizde de etkilerini hissettirmeye başladı.

Mart ayında ülkemize giriş yapan koronavirüse karşı birçok önlem alındı ve şu an normalleşme sürecinin içerisindeyiz. Giderek artan koronavirüs vaka sayısı düşmeye başladı. 1 Haziran için açıklanan günlük vaka sayısı 827 iken vefat sayısı 23.

Tüm dünyada yaşantıyı büyük ölçüde etkileyen virüs için tepkiler büyüyor. En ağır tepkiyi ise Hindistan gösteriyor. Hindistan halkı TikTok ve koronavirüsten dolayı Çin’e karşı büyük bir boykot koyuyor. En son yaptıkları hamleyle popüler bir uygulama olan TikTok’un puanı 1.4’e kadar düşmüştü. Ancak Google’ın devreye girmesiyle puanı yeni yükselmişti.

Çin Ürünlerine Boykot

hindistanda-cin-boykotu-basladi

Hindistan’da başlatılan boykotun fitilini ateşleyen, bizzat ülkenin başbakanıydı. Başbakan Narendra Modi’nin bu hamleyle ulaşmak istediği asıl sonuç, söz konusu boykotu başlatarak Hindistan menşeli malların satışının yaygınlaşmasıydı. Ancak söz konusu boykot şu günlerde koronavirüs öfkesi ile de birleşince tamamen bir ‘Çin boykotu’ haline geldi. Ülke genelindeki sosyal medya kullanıcıları şu sıralar, yalnızca bu boykota kilitlenmiş durumdalar.

Hindistan, Çinli şirketlerin en büyük pazarlarından bir tanesi. Çinli teknoloji üreticilerinin ülke genelinde hakimiyetlerini kurduklarını söyleyebiliriz. Neredeyse her segmentte ve kategoride ürün satışa sunarak büyük bir pazar payına sahip olmuş durumdalar. Bu nedenle Hindistan’da başlatılan boykot, Çin için zorlu bir süreci başlatabilir. Ayrıca Hindistan’da başlatılan boykotta hedef alınanlar arasında yalnızca Çin üretimi malları değil yazılımları da bulunuyor.

TikTok, Hindistan’daki Çin menşeli en popüler mobil uygulama. Boykot bu seviyeye ulaşmadan önce de yoğun eleştirilere maruz kalıyordu. Ancak boykotla birlikte platform tamamen boykotu destekleyici içeriklerle dolmaya başladı. İnsanlar, Çinli uygulamaların ülkede yasaklanması için birbirlerini örgütlüyorlar.

TikTok ve diğer sosyal medya platformlarındaki Hindistan gündemlerine baktığımız zaman, karşımıza ciddi bir şekilde #BoycottChina, #BoycottChineseProducts, #BoycottChineseApps, #TikTokBan ve #IndiansAgainstTikTok gibi konuların trend olduğunu görüyoruz. Bu durum, Hindistan genelinde bir Çin karşıtlığı başladığını gösteriyor. İlerleyen günlerde Çin Boykotu nasıl sonuçlanacak göreceğiz, ancak henüz bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil.