İBB, İhtiyacı Olanlara Ücretsiz Tablet Dağıtmaya Başladı!

İBB, İhtiyacı Olanlara Ücretsiz Tablet Dağıtmaya Başladı!

PAYLAŞ
İBB, İhtiyacı Olanlara Ücretsiz Tablet Dağıtmaya Başladı!

İBB, İhtiyacı Olanlara Ücretsiz Tablet Dağıtmaya Başladı! Pandemideki ilk yılımızı doldurmamıza çok az bir süre kaldı. Koronavirüs sebebiyle eğitim fazlasıyla aksadı. Virüsün ülkemizde görülmesiyle birlikte okullar ilk haftalarda tatil olmuştu. Ancak bu durumun uzun süreceği anlaşıldığında eğitime online olarak devam edilme kararı alınmıştı.

Uzaktan eğitim sistemi sayesinde öğrenciler evlerinde güvenli bir şekilde derslerine devam edebiliyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen EBA ve farklı platformlardan gerçekleştirilen çevrim içi dersler aracılığıyla eğitimin mümkün olan en az düzeyde aksatılması sağlandı. Ancak burada unutulan bir şey vardı. O da her öğrencinin evinde dijital platformlarda derse girebileceği bir araç bulunmaması.

İBB ücretsiz tablet

Tablet, bilgisayar ve internete olan ihtiyacın artmasıyla birlikte daha önce de çeşitli kampanyalar düzenlenmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu kampanyalardan birinin altına imzasını atıyor. İhtiyaç sahibi öğrencilere 40 bin adet tablet dağıtacağını duyuran İBB, dağıtım çalışmalarına bugün başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Pandemi döneminin eğitim alanında yarattığı eşitsizlik ve imkansızlıkları gidermeye katkıda bulunmak ve öğrencilerin yanında olduklarını göstermek amacıyla düzenlenen kampanyayla ilgili açıklamalar yaptı:

“Çocuklarımız, EBA sistemi ile eğitim alıyorlar. Bu konuda imkanı olan var, olmayan var. Türkiye’nin her noktasında internet erişimine ulaşmak ne yazık ki mümkün olmadığını görüyoruz. İstanbul, büyük bir metropol. Elbette Türkiye’nin birçok yeri, kırsalı da mağdur. Metropollerin mağduriyet konusunda daha şanslı olabileceği düşünülebilir.

Ne yazık ki hem yoksulluk verileri hem de İstanbul’umuzun özellikle belli mahallelerindeki insanların yaşadığı travmalar, işsizlik, yoksulluk aynı zamanda çocuklarımıza, gençlerimize yansıyan sonuçlara ne yazık ki sebep oldu.”

Bazı Ailelere 2 Tablet Verilecek

ibb ücretsiz tablet

Tabletlerin belirlenmiş olan maddi geliri düşük olan ailelere ulaştıracağını vurgulayan İmamoğlu, ailelere dağıtılacak tabletlerin çocuk sayısına göre belirlendiğini ifade etti. Yapılan açıklamaya göre 1-3 çocuklu bir haneye 1 tablet verilirken, 3’ten fazla çocuğa sahip hanelere 2 tablet verilecek. İBB yetkililerinin açıklamalarına göre, tespit edilen 1.700 aileye iki tablet verilecek.

“Evlerine gidilecek ya da belli noktalara, tespit edilen aileler davet edilerek kandillerine emanet edilecek. Sosyal incelemesi net olarak yapılmış, tespit edilmiş ailelere gönderilecek”

Nisan’a Kadar Dağıtım Tamamlanacak

ibb ücretsiz tablet kampanyası

Dağıtımların Mart sonu, Nisan başı itibarıyla bitirilmesini planladıklarını belirten İmamoğlu, Gücümüz oldukça, vatandaşımız hangi konuda eksiklik hissediyorsa, özellikle yoksulluğun yoğun yaşandığı bu dönemde, bu sürecin devam edeceğini de ön gördüğümüz bir ortamda yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

“Umarım bu zor günleri, hep beraber, büyük bir dayanışmayla, özveriyle, şeffaflıkla, doğru bir sistemle, en doğru bir biçimde atlatırız diye umut ediyorum”