İnternet Sansürü Nasıl Aşılır?

İnternet Sansürü Nasıl Aşılır?

PAYLAŞ

“İnternet sansürü” diye anılan yasa meclisten geçti. Artık devlet insanların internet erişimlerini kontrol altında tutacak, kimin ne zaman nerelere girdiğini izleyecek.

Kısacası yıllardır diğer alanlarda yaptığı fişlemeyi artık internet ortamında da yapacak. Üstelik internet kısıtlamalarını yeni yeni yöntemlerle yaparak istenmeyen sitelere veya sayfalara girişleri çok daha etkili şekilde engelleyecek.

Peki bu kısıtları aşmanın bir yolu ve yasaklı siteleri gezerken kimliğinizi gizlemenin bir yolu yok mudur?Kısaca söylemek gerekirse : VAR

Devletler internette sansür uygulayıp, insanları izlemeye çalıştıkça, dünya üzerindeki gönüllü aktivistler de buna karşı çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalardan en önemlisi TOR Projesi. TOR projesi sayesinde hem internette sansürsüz gezebilirsiniz, hem de girdiğiniz sitelerde kimliğiniz gizli kalır. Üstelik TOR projesini kullanmak sandığınızdan daha kolay. Şimdi adım adım bu işi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Tor projesi aktivistleri, işleri kolaylaştırmak için Tor Browser Bundle yazılımını geliştirdiler. Bu yazılımın bilgisayarınıza kurulmasına bile gerek yok. İsterseniz bir USB bellek içinden bile çalışabilir.

1. Tor Browser’ı indirin
Aşağıdaki linkte kullandığınız işletim sistemine göre uygun programı indirin. Eğer kullandığınız işletim sistemini bilmiyorsanız büyük ihtimalle Microsoft Windows kullanıyorsunuzdur 🙂 Microsoft Windows yazan kolonda 32-bit linkine tıklayarak programı indirin.
https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

2. Program dosyalarını oluşturun
İndirdiğiniz programa çift tıklayın. Bir güvenlik uyarısı açılırsa “Çalıştır” diyerek devam edin. Bir pencere açılarak kurulum dilini soracak size. Türkçe seçeneğinde mevcut. İstediğiniz dili seçip “ok” butonuna tıklayın.

Açılan pencere dosyaları nereye oluşturmak istediğinizi soracak. Masaüstünde bir klasör seçebilirsiniz. Dosya yerini seçtikten sonra “Kur”u tıklayarak işlemi başlatın.


İşlem bittiğinde “Tor Browser Bundle programını çalıştır” işaretini kaldırın ve Bitir deyin.


Pencere kapandığında artık Tor Browser’ınız hazır durumda. Seçtiğiniz klasörü artık USB belleğinize kopyalayabilirsiniz. Benim klasörüm masaüstünde Tor Browser olarak oluşmuş durumda. Program kullanıma hazır.

3. Program Kullanımı
Herhangi bir bilgisayarda bu klasörü açtığınızda içinde “Start Tor Browser” dosyasını göreceksiniz. Bu dosyaya çift tıklayın.


Açılan pencerede “Connect” butonuna basın.


Program otomatik olarak ayarları yapıp Tor ağına bağlanacak ve karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi internette gezinti yapabileceğiniz tarayıcıyı açacak.

4. Programı Test Edelim
a. Erişim
http://engelliweb.com/ sitesine girerek erişimi yasak olan sitelerden birini seçin ve her zaman kullandığınız tarayıcınız ile (chrome, internet explorer, firefox vb) bu siteye girmeye çalışın. Siteye giremediğinizden emin olduktan sonra, aynı siteyi Tor Browser ile açmayı deneyin. Siteye girebildiğinizi göreceksiniz.

b. Kimlik Gizliliği (Anonimlik)
Devlet sizin hangi siteye ne zaman girdiğinizi IP adresinizle izler. İnternette bir sayfaya girdiğinizde sizin IP adresinizle bu sayfaya girdiğiniz ve giriş tarihiniz kaydedilir. Bu IP adresi kimin diye sorulduğunda ise internet servis sağlayıcıları o tarihteki IP nin hangi müşterisine ait olduğunu söyler. Şimdi aşağıdaki testi yapalım.

Önce her zaman kullandığınız tarayıcınızı açın ve http://www.whatismyip.com/ adresine girin. Açılan sayfada IP: yazan yerde aralarında nokta olan 4 rakam göreceksiniz. Örneğin 217.13.197.5 gibi. İşte bu IP adresinin size ait olduğu biliniyor.

Şimdi Tor Browser’ı açın ve yine http://www.whatismyip.com/ adresine girin. Biraz önceki IP adresinden farklı bir IP aldığınızı göreceksiniz. Hatta sayfayı her yenileyişinizde sürekli başka IP ler çıkacak. Oysa normal tarayıcınızda her zaman aynı IP çıkar. Bu IP de sizin kimliğinizi ele veren IP dir. Tor Browser, sadece IP nizi bir kez değiştirmez, aynı zamanda her yeni sayfa ziyaretinizde bu IP yi değiştirir.

Tor projesinin teknik yapısı sayesinde projenin gönüllüleri bile sizin kim olduğunuzu bilemezler.

İsmail Hakyemez