Internet Sansürüne Karşı Google Uproxy

Internet Sansürüne Karşı Google Uproxy

PAYLAŞ

Gündemin en önemli konularından birisi haline gelen internet sansürüne karşı harekete geçen Google, geliştirdiği tarayıcı eklentisi ile hükümetlerce uygulanan kısıtlamaların tek tıkla aşılmasını sağlıyor.

Kısa süre önce alınan kararla şeffaflığı arttırma adına çalışmalara başlayan Google’ın sıradaki hedefi internet sansürü oldu. Sanal dünyanın kişilerin ortak alanı olduğunu ve ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağını belirten Google Ideas yöneticilerinden Jared Cojen, -geçtiğimiz ekim ayında duyurulan- uProxy ismindeki eklentiyle başta sansürün ağır şekilde uygulandığı İran, Kuzey Kore, Suriye ve Küba ülke vatandaşları olmak üzere tüm kullanıcıların yardımına koşuyor.

Washington Üniversitesi ve Brave New Software ortaklığıyla hazırlanan yazılım, Google Chrome ve Mozilla Firefox kullanıcılarına ücretsiz sunuluyor. Fakat eklentiden yararlanabilmek için yurt dışında yaşayan güvendiğiniz bir tanıdığınız olmadı. Zira uProxy, ABD ya da Avrupa’daki arkadaşlarınızın internet sunucularına bağlanarak sanki bu ülkedeymiş gibi sansürsüz internet kullanmanızı sağlıyor. Çıkış tarihi hakkında net bilgi verilmezken, takvime uyulması durumunda 2014 yılı içerisinde indirmeye sunulabileceği belirtiliyor.