iPhone 5S hakkında!

iPhone 5S hakkında!

PAYLAŞ

Merakla beklenen iPhone 5S tanıtımı 10 Eylül itibari ile California eyaletinin Cupertino şehrinde gerçekleşti. iPhone tutkunlarının ve teknoloji meraklılarının uzun zamandır beklediği etkinlikte iPhone 5S ve dedikodulardan sonra ortaya çıkan iPhone 5C (ucuz iPhone) tüm dünyaya Apple şirketinin CEO’su Tim Cook’un eşliğinde tanıtıldı. Şirket ise tarihinden ilk kez iki yeni akıllı telefon modelini aynı anda tanıtmış oldu.iphone 5s

iPhone 5S ilk bakışta iPhone 5’e oranla belirgin bir farklılık göstermiyor tasarım olarak neredeyse aynı olan cihazın donanım özellikleri iPhone 5’e göre daha farklı bileşenlerde oluşuyor. iPhone 5S ile birlikte siyah, beyaz ve altın rengi seçeneği ile yurtdışında 20 Eylül’den itibaren raflardaki yerlerini alacak. Gelin uzun zamandır merakla beklediğimiz ne tür donanım ve teknik özelliklere sahip olacak diye tezler ürettiğimiz iPhone 5S’i yakından incelemeye.

Kamera
iPhone 5S ile birlikte gelişen kamera özelliklerine göz attığımız zaman cihazın diyafram aralığı (f/2,2) sayesinde daha iyi hale getirilmiş ve daha düşük ışık kaynaklarında fotoğraf çekim yeteneğinin artmış olduğunu belirtelim. Yeni iPhone 5S Çift LED’i ile “gerçek ton” adında bir teknoloji kullanıyor. Böylece farklı renkteki iki LED, en gerçek ten tonlarını yakalamanıza izin veriyor. Kamera yazılımında yapılan diğer yeniliklerden olan burst mode ile saniyede 10 kareyle fotoğraf çekmenize, bir başka yeni işlev ise 720p çözünürlüğünde 120FPS “ağır çekim” ile video kaydetmenize imkan veriyor.

iOS 7
Apple’ın yazılım bölümünün başındaki Craig Federighi yeni işletim sistemi iOS7 hakkında bilgi verdi. 18 Eylül’de çıkacak olan iOS7’de 200 yeni özellik olduğu belirtiliyor. iOS7, iPhone 4 ve sonraki telefonlarda ve iPad 2 ve sonrası tabletlerde çalışacak. Buna göre iOS 7 ile cep telefonunuz, takvimi sayesinde gittiğiniz yeri bilecek, yolculuğunuzun ne kadar süreceğini söylecek. iOS7’de çok sayıda yeni melodi olacağı müjdesini de verelim.

iphone 5s

Batarya
iPhone 5S’in bataryası güçlendirilerek kullanıcılara daha fazla kullanım süresi sağlandı. iPhone 5S’in 1440 mAh bataryası sayesinde 3G görüşmede 10, 3G tarayıcıda 8, LTE tarayıcıda 10, Wi-Fi tarayıcıda 10, video izlemede 10 ve müzik dinlemede ise 40 saat kullanım süresi sunuyor.

Kablosuz
iPhone 5S, 802.11a/b/g/n Wi-Fi bağlantı standartlarını destekliyor. 5.nesil olarak adlandırdığımız ve çok hızlı olan 802.11 ac ve NFC desteği iPhone 5S’te yer almıyor. Bunun yanında iPhone 5’te de olduğu gibi Bluetooth 4.0 ve LTE bağlantıları iPhone 5S’te de bulunuyor.

Peki, iPhone 5S’in fiyatı ne kadar olacak?
20 Eylül tarihinde Amerika’da kontratsız olarak satışa sunulacak iPhone 5S’in; 16 GB’lık modeli 649 dolar, 32 GB’lık modeli 749 dolar ve 64 GB’lık modeli 849 dolar olacak. iPhone 5S’in ülkemizdeki satış fiyatının ise 2.000 – 2.500 TL arasında olacağını düşünüyoruz.
Apple, iPhone 5S ile bugüne kadar görmüş olduğumuz tüm iPhone’lardan daha güçlü bir cihazla karşımıza çıktı. Parmak izi sensörü, Slo-Mo çekim yeteneği, A7 işlemcisi ve çift flash özelliği ile dikkat çeken iPhone 5S’in, ülkemizde ne zaman satışa sunulacağına dair maalesef henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.