Sürdürülebilir mutluluk mümkün mü?

Sürdürülebilir mutluluk mümkün mü?

PAYLAŞ

Eviniz ile işiniz arasındaki mesafeyi neden kısa tutmalısınız?

Şu iki soruya cevabınız ne olurdu ? Telefonunuz çaldı.

– Lotoda 10 milyon kazandığınızın haberi geldi. Kendinizi nasıl hissederdiniz ve ne kadar süre boyunca böyle hissederdiniz?

– Size en yakın arkadaşınızın hayatını kaybettiğini bildirdiler. Kendinizi nasıl hissederdiniz ve ne kadar süre boyunca böyle hissederdiniz?

Lotoda 10 milyon kazanmanız sizi yıllar boyunca çok mutlu edecek mi? Harvard Üniversitesinden psikolog Dan Gilbert loto kazananları inceledi ve mutluluk etkisinin ortalama üç ay sonra söndüğünü tespit etti. Paranın banka hesabınıza yatmasından üç ay sonra öncesinde ne kadar mutlu ya da mutsuzsanız o kadar mutlu ya da mutsuz olacaksınız. Örnekleri çoğaltmak gerekirse…

Bir bankada yönetici hatırı sayılır bir geliri olan biri şehir dışında bir ev yaptırmaya karar veriyor. On odalı, havuzlu, imrenilesi, deniz ve dağ manzaralı bir villa yaptırıyor. İlk haftalarda ağzı kulaklarında olan kişi çok zaman geçmeden coşkusunu yitiriyor. Altı ay sonrası ise oldukça mutsuz. Peki ne olmuştu?

Mutluluk etkisi üç ay sonra sönmüş villa özel bir şey olmaktan çıkmıştı. Üstelik şimdi bir de evden işe, işten eve üç saate varan bir yolla boğuşuyordu. Araştırmalar en fazla hoşnutsuzluğa arabayla iş ve ev arası gidip gelmelerin sebep olduğunu ve insanın buna zamanla da alışamadığını gösteriyor.

Kariyerlerinde basamak yükselmiş insanlar ortalama üç ay sonra tekrar eskisi kadar mutlu ya da mutsuz oluyorlar. Aynı şekilde Porsche marka en yeni model arabaya sahip olma sevdasında olanlarda üç ay sonunda başa dönüyor.mutlu kedi

Bilim bu etkiye Hedonik Uyum adını veriyor. Çalışıyoruz ve yükseliyoruz,bunun sonucunda kendimize daha çok ve daha güzel şeyler alsak da mutlu olmuyoruz.

Olumsuz durum değişikliklerinde de süreç aynı işliyor. Bir yakınımızı kaybettiğimizde ,bir aşk bittiğinde de ortalama üç ay sonra sonuç aynı.

Bu çerçevede bilimsel olarak kesinleşmiş ip uçları.

– İnsanın uzun süre sonra bile alışmadığı olumsuz etkilerden kaçının. Ev iş arası uzun yol,gürültü,kronik stres

– Maddi şeylerden yalnızca kısa süreli beklenti içinde olun. Araba, ev, loto kazancı,prim,

– Uzun süreli olumlu etkiler zamanınızı nasıl geçirdiğinizle bağlantılıdır. Kendinize mümkün olduğu kadar boş zaman ve bağımsızlık sağlayın. Arzularınıza en yakın gelen şeyleri yapın . Dostluklara yatırım yapın. Kadınlarda göğüs yaptırmak sürekli bir mutluluk etkisi yaratıyor. Erkeklerde ise mesleki statü, ancak bu erkekler karşılaştırma grubunu değiştirmediği sürece geçerli. Yani bir şirkette CEO luğa yükselir ve kendisini diğer ceo lar ile karşılaştırmaya başlarsa,mutluluk etkisi balon gibi sönüyor.