Apple CarPlay’ın Özellikleri Açıklandı

Apple CarPlay’ın Özellikleri Açıklandı

PAYLAŞ

Apple, ilk olarak geçen sene WWDC ‘de kısa bir tanıtımı yapılan ve “iOS in the Car” ismindeki, özelliğinin resmi duyurusunu gerçekleştirdi. Şirketin CarPlay olarak adlandırdığı arayüz sayesinde sürücüler araç sürerken daha güvenli iPhone deneyimi yaşayabilecek. Telefon, müzik, haritalar, mesajlar neredeyse tüm özellikler otomobillerin navigasyon ekranları üzerinden kullanıcılara kontrol edilebilecek. Apple’ın kişisel asistan servisi Siri de CarPlay özelliği içerindeki yerini alacak.

Siri’yi aktifleştirmek için direksiyonun üzerinde bulunan ses kontrol düğmesine dokunmak yeterli. Eğer otomobilin bünyesinde dokunmatik ekran bulunuyorsa, CarPlay’i dokunarak kullanmak da mümkün. Lightning bağlantı noktasına sahip iOS 7 yüklü iPhone 5s, iPhone 5 ve iPhone 5c ile uyumlu şekilde çalışacak CarPlay; Podcasts, Beats Radio, iHeart Radio, Spotify ve Stitcher gibi uygulamalara destek verecek. Bu uygulamaların ilerleyen dönemde daha da artması planlanıyor. Belirtmekte yarar var, CarPlay, USB üzerinden bağlandıktan sonra aktif bir hale geliyor.

CarPlay-09
CarPlay, ilk etapta 2014 yılında piyasada olacak Ferrari, Honda, Hyundai, Jaguar, Mercedes-Benz ve Volvo marka otomobillere entegre edilecek ve CarPlay destekli otomobiller bu hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. CarPlay ilerleyen dönemde ise BMW, Chevrolet, Ford, Kia, Opel, Land Rover, Mitsubishi, Nissan, PSA Peugeot Citroen, Subaru, Suzuki ve Toyota markalı otomobillerde kullanılmaya başlanacak. Apple bu sistemin satış fiyatını ise henüz açıklamadı.