İsveç’i İkiye Bölen Resim

İsveç’i İkiye Bölen Resim

PAYLAŞ

 İsveç’in Nyköping kasabasında bulunan lisenin duvarına Göteborglu sokak ressamı Carolina Falkholt tarafından çizilen vajina şeklindeki grafitti resmi ülkeyi karıştırdı.

Ülke çapında tartışmalara sebep olan bu fotoğrafla ilgili lisenin müdürü olan Harke Steenbergen söz konusu resmin silinmemesi ve korunması gerektiği şeklinde görüş bildirirken, Nyköping Belediyesi,‘‘öğrenciler için uygunsuz içerik’’ barındırdığı gerekçesi ile söz konusu resmin silinmesini talep etti.

Şehrin Kültür Komitesi Başkan Yardımcısı olan Conny Jakobsson da, ‘‘Kadın cinsel organını tasvir ettiği için bu duvar resmine sansür uygulamaya gerek var mı? Öğrenciler, okullarının böyle bir şeye cesaret etmesinden dolayı bu resmin son derece havalı olduğunu düşünüyor olabilirler’’ sözleri ile resmin silinmemesi gerektiği şeklinde görüş bildirmişti.

Resmin yaratıcısı Carolina Falkholt ise, okulun duvarındaki söz konusu resmi şehir belediyesinin siparişi üzerine çizdi ve bu çalışmasının karşılığında yerel makamlar tarafından kendisine 40 bin İsveç Kronu (yaklaşık 6200 Dolar) ödeme yapıldı. Folkholt, ‘‘Örtüşme’’ adını verdiği 12 metre boyundaki söz konusu resmi iki aşamada tamamladı. Önce duvarda yer alan eski çizim ve argo içerikli sözleri silen ressam, ardından temizlenen zemin üzerine boya ile kadın vücudunun alt kısmını resmetti. Çalışmasını tamamladıktan sonra Göteborg’a geri dönen ressam, Nyköping Belediyesi’nden bir mektup aldı. Mektupta resmin yerel makamlar tarafından beğenildiği ancak resmin temasının sıkıntı yarattığı belirtilerek, ressamdan Nyköping’e geri dönüp bu resmin yerine ‘‘deniz manzarası’’ gibi daha az tepki toplayacak bir başka resim çizmesi rica edildi. Folkholt’un resmi yeniden yapmayı reddetmesi üzerine Belediye, bu sefer üzerinin boya ile kaplanması suretiyle resmin silinmesini talep etti. Korunması amacı ile ülkedeki birkaç sanat galerisinin satın almak için öneri yaptığı resmin akıbeti ise henüz netlik kazanmış değil.

İsveç’in en ünlü duvar ressamlarından biri olan Carolina Falkholt, çalışmalarında genel olarak kadın vücudunu; özellikle de kadın cinsel organını resmediyor.

Ülkemizdeki reklam panolarına bikini sansürü uygulaması sonucunda,üretici firmanın reklam panolarında  bikinili kadın yerine salatalık ve patlıcan kullandığını hatırlatmadan geçemedik.