Kadında Sağlıklı Cinsellik Ve Orgazm

Kadında Sağlıklı Cinsellik Ve Orgazm

PAYLAŞ

Ülkemizde kliniğe giden kadın hastaların  sorunlarının temelini vajinismus ve cinsel isteksizlik oluşturmaktadır. Cinsel sağlık hem bireysel hem de toplumsal sağlık açısından önemlidir.

Cinsel sağlığın amacı sadece üreme ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla sınırlandırılmış tıbbi bakım ve
danışmanlık değil, aynı zamanda kişilik, kişisel ilişkiler ve yaşamın güçlendirilmesidir… Cinsel sağlık bir kişinin cinsel yaşamını bir zorlama olmadan, mutlu ve zarar görmeden sürdürebilmesidir.. İstenmeyen gebelikler, güç kullanma, şiddet ve ayrımcılık riskinden bağımsız olarak cinselliği yaşama halidir.Cinselliği karşılıklı saygıya dayalı, mutlu ve güvenli ilişkiler ağında yaşama, bireyleri zenginleştirir.

Kadınlar açısından cinselliğin hem anlamı, hem fizyolojisi hem de deneyimlenme süreçleri genel olarak
farklıdır.Kadınlar açısından cinsellik, deneyime bağlı olarak bazen hoş,keyifli, romantik, sıcak bir yakınlaşma, bazen bir zorunluluk dolayısıyla da çekince ve tiksinme kaynağı olarak yaşanır.

Kadında Orgazm Bozukluğu

Toplumumuzdaki kadına ve kadın cinselliğine bakış,çocukluk döneminden itibaren baskılanan düşünceler, tabular sonucu  cinsel,  ruhsal ve fiziksel sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tutucu değer yargıları,suçluluk duyguları,yetersiz cinsel bilgi ve deneyim,duygusal hazırlığın ya da eşle olan duygusal iletişimin yetersizliği,yetersiz ön sevişme ve cinsel uyarı,eşteki erken boşalma ya da ereksiyon güçlüğü nedeniyle yetersiz cinsel birleşme süresi kadında orgazm bozukluğu şeklinde kendini gösterir.

Kadındaki orgazm bozukluğu, yaşamın önceki dönemlerinde yokken sonradan da ortaya çıkabilir.En sık rastlanan nedenleri arasında, eşler arası uyumsuzluk, evlilik içi çatışma, cinsel travma, çeşitli jinekolojik ve sistemik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı, depresyon ve diğer psikiyatrik hastalıklar, menopoz, yaşlılık sayılabilir.

Orgazm, sağlıklı ve doyumlu bir cinsel yaşamın en önemli parçalarından biridir. Orgazm sorunu yaşayan bir kadın, yeni cinsel işlev bozuklukları, ilişki sorunları ve çeşitli psikiyatrik hastalıklar yaşama açısından daha büyük bir risk taşımaktadır.

Kadınların Kendi Bedenleriyle İlişkisi

 Kadınların kendi bedenleri ile ilişkileri hemen tüm modern toplumlarda erkeklerden çok daha zayıf ve olumsuzdur. Yetişme ve gelişme çağında bedenlerini rahatça merak eden “ortalama” erkek çocuk prototipine karşılık, “ortalama” kız çocuğu bedenini ona bakanların gözü ile görmeye şartlanmıştır. Dolayısıyla bedeninden nasıl haz alacağını keşfetmek bir erkek çocuk için oldukça erken yaşlarda gerçekleşirken, çoğu kadın bir ömür boyu bedeninden nasıl haz alabileceğini keşfedemeden yaşar, büyür, doğurur, yaşlanır ve ölür.

Kadınlar erkeklere kıyasla kendi bedenlerini popüler modellerle kıyaslayıp çok daha az beğenirler. Bedenlerini farklılaştırmak ya da farklı gözükebilmek için makyaj, spor, diyet hatta estetik
müdahalelere çok daha fazla başvururlar. Birçok yeme bozukluğunun derininde kendi beden imajı ile mutlu olmama durumu vardır. Bedeninden memnun olmayan bir kadının da, kendisini cinsel olarak arzulanabilir hissetmesi veya arzu duyabilmesi eksiktir. 

Orgazm Bozukluğuna Eşlik Eden Yaygın Yanlış İnanışlar

 • Çiftler birbirini sevdikleri takdirde sevişmekten nasıl zevk alabileceklerini de bilirler.
 • Cinsel ilişki cinsel birleşme (koitus) demektir Mastürbasyon zararlıdır.
 • Cinsellik içgüdüseldir, öğrenilmez.
 • Kadınlarda orgazm cinsel birleşme ile sağlanmalıdır.
 • Mastürbasyonun cinsel güce zarar verici etkisi olabilir.
 • Oral seks, olgunlaşmamışlığın göstergesidir ve güvensizdir .
 • Sevişme her zaman doğal ve kendiliğinden olmalıdır, sevişme hakkında konuşmak ve düşünmek onu bozar.
 • İstenmeyen gebelikleri önlemek, yalnız kadının sorumluluğundadır.
 • İyi bir sevgili (eş), hemen her cinsel birleşmelerinde partnerine orgazm yaşatabilmelidir.
 • Eşler birbirini sevdikleri takdirde sevişmekten nasıl zevk alabileceklerini de bilirler.
 • Çift için”aynı anda orgazm” gerçekleştirilmesi gereken en önemli amaç olmalıdır.
 • Klitoral uyarı ile orgazm olan ama cinsel birleşme sırasında orgazm olamayan kadınlar olgunlaşmamıştır.
Kadınların ruhsal, fiziksel sağlığınız ve sosyal yaşam tarzınız cinsel kimliğinizin temelleri üzerinde önemli etkiler oluşturur. Bu alanlardaki olumlu veya olumsuz etkileşimler cinsel kimliğinizin gelişimine doğrudan etkide bulunmaktadır.