Kemer Sahillerinde Siyah Kuğu Görüldü!

Kemer Sahillerinde Siyah Kuğu Görüldü!

PAYLAŞ
Kemer Sahillerinde Siyah Kuğu Görüldü!
Kemer Sahillerinde Siyah Kuğu Görüldü!

Siyah kuğu, Avustralya’nın güneydoğu ve güneybatı bölgelerinde yaşayan bir kuğu türü. Nesli tükenme tehlikesinde olduğu için koruma altına alınan bir canlı. Normal şartlarda ülkemizde görülmeyen bu tür Antalya’nın Kemer Sahillerinde görüntülendi.

Siyah kuğu, Yeni Zelanda’da avlanma nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Oldukça az rastlanılan siyah kuğu Avustralya’nın güneydoğu ve güneybatı bölgelerinde yaşamını sürdürüyor. Göçebe bir yaşam süren bu tür diğerlerine kıyasla farklı bir rota izleyebiliyor. İklim koşullarına göre düzensiz göç rotası tercih edebiliyor. Canlının uğradığı son durak ise sürpriz bir şekilde Antalya’nın Kemer ilçesi oldu.

Bir Vatandaş Tarafından Telefonla Kayda Alındı!

kemer-sahillerinde-siyah-kugu-goruldu

Siyah kuğu, denizde bir süre yüzdükten sonra uçarak görüş alanından çıktı. Görüntüleri kaydeden Mustafa Kılıç, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, “Sahilde arkadaşlarımızla bir baktık ki, sağ tarafımızdan siyah bir kuğu geliyor. Hemen videoya aldık. Videoya alırken yavaş yavaş geldi, kuzeybatı istikametine doğru uçtu. Epey yüzdü ama daha sonra uçarak, kayboldu gözlerden. Çok hoşumuza gitti” dedi.

Görüntüleri kaydettikten sonra canlı hakkında araştırma yapan Kılıç, şu cümleleri dile getirdi: “Anavatanı Yeni Zelanda ve Avusturalya’ymış. Yeni Zelanda’da yanlış avlanmadan dolayı nesli tükenmeye başlamış. Korumaya almışlar. Korumadan sonra tekrar üremeye başlamışlar. Avrupa’da, 1600’lü yıllarda ilk defa görünmüş. Tabiat canlanıyor”

kemer-sahillerinde-siyah-kugu-goruldu

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden öğretim görevlisi Mehmet Rızvan Tunç da Siyah kuğunun Akdeniz sahillerinde görülmesiyle ilgili görüşlerini paylaştı. Siyah kuğunun Bern Sözleşmesi ile koruma altında olan bir tür olduğunu belirtti. “Kuğuların tamamı avlanması yasak olan türlerdir” diyen Tunç, siyah kuğunun da nesli tükenmekte olan türler arasında bulunduğu için insanlar tarafından korunması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca bu kuğu türünün ülkemizde görülmesinin tamamen rastlantı olduğunu belirten Tunç, “Normalde artık ülkemizde diğer kuğu türleri de ender olarak görülürken, siyah kuğunun ülkemizde görülmesi mutluluk verici. Bizim içim tüm kuşların korunması önemli. Bunlar doğal değerlerimizden bir tanesi” dedi.

Siyah kuğunun görüntülendiği anlar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Dileriz bu türün de soyu tükenmeden koruma çalışmaları sonuç verir ve diğer canlıların da soyunun tükenmesinin önüne geçilebilecek adımlar atılır.