Kriptolu Telefonlar İnceleme Altına Alınıyor

Kriptolu Telefonlar İnceleme Altına Alınıyor

PAYLAŞ

TÜBİTAK üst düzey görevlilere dağıtılan kriptolu telefonları toplayıp inceliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kriptolu telefonların da dinlendiği yönündeki açıklamasının ardından TÜBİTAK hemen harekete geçti.

Başbakan, bakanlar ve devletin üst düzey görevlilerine dağıtılan tüm kriptolu telefonlar toplatılarak incelemeye başlandı. Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da TÜBİTAK’taki paralel yapılanma ve işleyişine ilişkin de çalışma talimatı verdi.

Ayrıca TÜBİTAK’ta paralel yapının son 3 yıl içinde çok sayıda personeli işe alarak yapılanmaya gittiği, 4 yıl içinde 600 kişinin işten çıkartılıp 2 bin 200 yeni personel alındığı belirlendi. Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı ile konuştuğu kriptolu hattın bile dinlendiğini açıklamasının ardından TÜBİTAK’ta “kırmızı” alarm verildi.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve devletin üst düzey görevlilerinde bulunan kriptolu telefonların hepsi toplatılarak nasıl dinlendiğine ilişkin bir çalışma başlatıldı. Kriptolu telefonlarda, dinlenilemez denilen “kırmızı” hattın, normal hat diye adlandırılan “beyaz” hat üstünden nasıl dinlendiği üzerinde çalışılıyor. TÜBİTAK; ODTÜ ve Bilkent’ten Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri’nin de aralarında bulunduğu bir ekip kurarak kriptolu telefonları tek tek inceleyecek.