The Last Of Us İnceleme

The Last Of Us İnceleme

PAYLAŞ

“Taktir gören UNCHARTED serisinin yaratıcıları Naughty Dog’un elinden çıkan bu yepyeni aksiyon ve macera oyununda hayatta kalmak için emsalsiz bir yolculuğa çıkıyoruz…”

Naughty Dog bu kez iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor. Korku, aksiyon ve macera tutkunları için son derece iyi bir yapım olan The Last of Us kıyamet sonrası Amerika’da hayatta kalmış iki karakterin hikayesini anlatıyor. PlayStation 3 isimli platforma özel bir oyun olsada kesinlikle oynanmayı hak eden bir oyun. Üçüncü şahıs görünümünü kullanan oyunda kontroller çok akıllıca tasarlanmış. Silah ile savaşmanın yanı sıra ellerimizi bolca kullanacağımız oyunda saklanma ve savunma teknikleri de bolca görüyorsunuz.

Hastalık kapmış olanlar, eski insanlar ve hayatta kalanlar olmak üzere 3 grup oyun içinde dengeleri sürekli olarak değiştiriyor. Ayrıca hasta olmadığı halde karakterlerimiz Joel ve Ellie’ye düşman olanlar çoğu zaman karşımıza çıkıyor. Oyun geliştiricileri tarafından dinamik saklanma adı verilen ve oyuncunun anlık olarak çok sayıda strateji ve teknik geliştirebilmesini sağlayan oyun teknolojisi hikayeyi tamamlayana kadar en önemli silahlarımızdan biri olacak. Düşmanlarımızın da bunların her birine farklı tepki vereceği bir oyun mekaniği oluşturulmuş durumda.

Hikaye bilinmeyen bir türde mantar hastalığının milyonları öldürdüğü bir salgından 20 yıl sonrasını anlatıyor. Doğa ise her felaket filminde gördüğümüz üzere şehirleri ve sokakları ele geçiriyor. Hayatta kalanlar karantine bölgelerine ulaşmaya çalışıyor ve hayatlarını Amerikan ordusu kontrolünde sürdürüyorlar. Hastalıklı insanlar ise gene ordu tarafından kontrol altında tutuluyorlar. Karantina bölgelerinden Amerikan ordusuna karşı bir baş kaldırış başlıyor. Bir yandan enfeksiyon kapmış insanlar ise garip bir şekilde hastalıklarını yaymak için uğraşıyorlar. Ana karakterlerimiz ise bu ortamdan kaçarak sonu bilinmeyen bir yolculuğa başlıyorlar. Amerikan ordusunun Ellie isimli karakterimizin peşine düşeceğini hatırlatmakta yarar var.

Oyunda aksiyonun hiç ama hiç bitmediğini söylememiz gerek. Times Meydanı’nda gözlerinize inanamayacağınız bir PlayStation 3 oyunu şeklinde duyurulduğunda gene bu slogana yakışan bir yapım ortaya çıkmış doğrusu. Oyunun ilk fragmanında kıyameti andıran ve isyan, salgın, karantina ve vahşetin yanı sıra BBC’nin Yeryüzü belgeselinde Cordyceps Unilateralis adında, genellikle karınca ve benzeri böcekleri öldüren bir parazit mantar hastalığının görüntülerine de yer verilmişti.

Kısaca The Last of Us aksiyonu bol, insanlığın sonunu getiren modern bir hastalığın hikayesini anlatmakta. Doğa, medeniyetlerin kontrolünü hızla ele geçirmiş ve geride kalanların yemek, silah ve bulabilecekleri diğer şeyler için birbirlerini öldürmesine yol açmıştır. Hayatta kalanlardan olan korkusuz Joel ile yaşının üzerinde zekaya sahip Ellie, Amerika’nın geride kalan güvenli bölgelerine yolculuklarını tamamlamak için birlikte çalışmak zorundalar. Oyun kesinlikle oynanmayı hak ediyor ve bizlerden tam not alıyor.

”Ahmet Elitaş”