Li-Fi Teknolojisi İnternet Hızını 100 Katına Çıkaracak!

Li-Fi Teknolojisi İnternet Hızını 100 Katına Çıkaracak!

PAYLAŞ

İnternet hızını 100 kat hızlandıracak Li-Fi teknolojisi için testler başladı. Li-Fi’ın test sonuçlarına bakacak olursak saniyede 1,6 GB boyutunda 15 film indirmek mümkün.

Gündelik hayatımızın vazgeçilmez parçası kabolosuz internet taşıma teknolojisi Wi-Fi’den çok daha hızlı bir kablosuz bağlantı yöntemi olan Li-Fi‘ın laboratuvar ortamı dışında test çalışmalarına başlandı.

harald-haas-lifi-

Yaklaşık 15 senedir hayatımızda olan WiFi teknolojisinden tam 100 kat daha hızlı kablosuz veri transferi sağlayan yeni teknoloji Li-Fi Estonya merkezli Velmenni şirketi tarafından ilk kez laboratuvar ortamı dışında denendi. Edinburgh Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından 2011 ilk kez denenen Li-Fi, ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi) veri transferi yapmayı sağlıyor. Yeni kablosuz iletişim ortamı laboratuvarda yapılan demelerde saniyede 224 gigabyte gibi üst düzey bir hıza ulaşmayı başardı. Günümüzde bu hız standart modemlerde 300 mbps yani Li-Fi teknolojisinin 10’larca kat altında.

Li-Fi Teknolojisi Çalışma Prensibi IşıkProfessor Harald Haas with a light transmitter and receiver in his lab at Edinburgh University. Photograph: Murdo Macleod for the Observer

Li-Fi teknolojisi gözün göremeyeceği kadar hızlı bir şekilde yanıp sönme hareketi yapan LED’ler kullanılarak mors alfabesine benzer bir prensiple çalışıyor. Saniyede 224 gigabyte hıza ulaşan Li-Fi’ın test sonuçlarına bakacak olursak saniyede 1,6 GB boyutunda 15 film indirmek mümkün.

Geleceğin Teknolojisi Li-Fi, Wi-Fi’dan Daha Güvenli

”Bugün kullandığımız kablosuz ağlarla duvarların ötesine bile bağlantı sağlayabiliyorken Li-Fi teknolojisi yalnızca ışığın iletilebildiği yerlerde bağlantıya izin verecek. Işık duvarlardan geçemeyeceği için yerel ağ tamamen kontrol altında olabilecek.