Mac Bilgiyasarınızı Hızlandırmanın 10 Yolu

Mac Bilgiyasarınızı Hızlandırmanın 10 Yolu

PAYLAŞ

Gerçekten yepyeni bir Mac almanın vakti geldi mi yoksa hali hazırdaki Mac’inizi daha performanslı hale getirmek mümkün mü? Kesinlikle mümkün.

İster performans canavarı bir Mac Pro olsun, ister pratikliği ile göz dolduran bir Mac Mini, hangi Mac modelini kullanırsanız kullanın onu daha çabuk çalışacak bir hale getirebilir ve performansında gözle görülür bir takım iyileştirmelere gidebilirsiniz.

Esasen her Mac, paketten çıktığında optimum kullanım performansı sunacak şekilde “optimize” edilmiştir. Ancak kullanım gerçekleştikçe ve süre geçtikçe , Mac’in sabit diskine yüklenen ve/veya kaldırılan yeni uygulamalar ve diğer birçok etken nedeniyle, sabit disk dolmaya ve Mac ilk zamanlara nazaran yavaşlamaya başlayabilir.  Bu yavaşlama bilhassa açılış ve kapanış sürelerindeki değerli saniyelerle ölçülür kullanıcı tarafından. Onun dışında ise, yüklü haldeki uygulama ve programların açılış sürelerindeki artış, bazı kullanıcıları yeni bir Mac almanın zamanının geldiğine ikna edebilir. Ama, durum ondan biraz daha farklı…

Bu dosyamızda, Mac’inizin tam anlamıyla ilk günkü gibi olmasa da, “o eski günlerdeki gibi” rahat, hızlı ve mutlu olmasına yarayacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşacağız. Hatta buradaki bazı ipuçları yepyeni bir Mac’in bile performansını gözle görülür bir biçimde artırabilir. Merak etmeyin; sayfalar arasında ilerledikçe, bu ipuçlarının birçoğunun sadece “System Preferences” menüsünden bile yapılabileceğini göreceksiniz.

  1. Daha Hızlı Açılış

Mac’inizin başlangıç hızını, açılışta yüklenen sabit programların sayısını azaltarak düşürebilirsiniz. Bu listeyi görmek ve gerekli düzenlemeleri yapmak için “System Preferences” menüsünden “Accounts” kısmına geçin. Çıkacak menüde “Login Items” isimli bir liste olacak. O listede Mac’iniz açılırken otomatik olarak çalıştırdığı uygulama ve programlar yer alıyor. Kullanmadığınızı seçerek listenin altındaki “-“ işaretine basarak kaldırabilirsiniz. Bu açılış hızını artıracak önemli bir yoldur.

  1. Animasyonları Kapatmak

Mac’iniz tüm günlük çalışma prensipleri için, çalışmayı görsel olarak daha albenili kılmak adına bir takım animasyonlarla donatılmış vaziyettedir. Tabi ki bu ekstra işletim sistemi animasyonları, bilgisayarın çalışma hızını negatif biçimde etkileyebilir. Bunları kapattığınızda Mac’inizin çalışma hızında bir artış gözlemliyorsanız görsel animasyonları kapatmak, ekstra işlemci kaynağı kullanmamak adına mantıklı olabilir. Bu animasyonları kapatmak için “Terminal” penceresine yazacağınız şu satır yeterli olacaktır: defaults write com.apple.finder DisableAllAnimations

 

  1. Kullanılmayan Ağlar

Finder penceresinin solunda yer alan ve kullanmadığınız ağ simgelerini tamamıyla kapatmak hem Mac’inizin performansını artırır hem de onu daha da güvenli bir bilgisayar haline getirebilir. Örneğin, Bluetooth bağlantı protokolünü kullanan herhangi bir aksesuarınız yoksa bu bağlantının Mac’inizde açık konumda olması onu yavaşlatabilir. “System Preferences” menüsü içerisinden ulaşabileceğiniz bağlantı seçenekleriyle, kullanılmayan bağlantıların hepsini kapalı duruma getirmeniz, Mac’inizi ferahlatacaktır.

4. Erişilebilirlik Seçenekleri

Mac OS X bünyesinde standart olarak bazı erişilebilirlik seçenekleri barındırır. Bu seçenekler genellikle görme ve/veya duyma engelli kullanıcıların Mac kullanım deneyimlerine yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu özellikleri kullanmayacaksanız, hepsini bilgisayarınızdan kaldırarak onun biraz daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz. “System Preferences” menüsünden “Universal Access” kısmına geçerek bu özellikleri kapatabilirsiniz.

  1. Wigdet’ları Devre Dışı Bırakmak

Mac OS X’in görsel ve fonksiyonel olarak neredeyse en çok ilgi çeken özelliklerinden biri olan Wigdets, siz onları kullanmasanız da standart olarak arka planda çalışmaya devam eder. Arka planda çalışan tüm uygulamalar gibi Widgets’da sistem kaynaklarını ziyadesiyle kullanır. İlk etapta sadece aktif olarak kullanacağınız Wigdet’ları menüde tutmak akıllıca olacaktır. Bu özelliği hiç kullanmıyorsanız da Terminal kısmından şu satırları yazarak özelliği tamamıyla Mac’inizden kaldırabilirsiniz: defaults write com.apple.dashboard mcx-disabled –boolean YES killall Dock

  1. Programları Kapatmak

Çok fazla sayıda programın aynı anda çalışması Mac’inizi yavaşlatabilir. Activity Monitor listesini kullanarak o an Mac’inizde çalışmakta olan tüm programları ve onların tek tek ne kadar sistem kaynağı kullandığını görebilirsiniz. Böylece elzem olanlar dışında kapatacağınız programlar sistem kaynaklarını rahatlatacaktır. Activity Monitor listesine “Applications / Utilities” yolu ile ulaşabilirsiniz.

  1. Yazılım Güncellemesi Yapmak

Çok büyük ihtimalle kullandığınız Mac, otomatik olarak Apple menşeili yazılımların olası güncellemelerini sizden evvel yapacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yazılım versiyon kontrollerini Mac’iniz periyodik olarak gerçekleştirir. Ama yine de, Mac’inize yüklü halde bulunan tüm uygulamaları sık sık güncelleme sorgusuna tabi tutmak akıllıca olacaktır. Hepsi olmasa da, güncellemelerin çoğu, yazılımların daha verimli ve stabil çalışmasını sağlamak adına yayınlanırlar. Lakin spesifik bir uygulama veya program üzerinde çalışıyorken sıkıntılar yaşıyorsanız, aklınıza gelmesi gereken ilk şey olası bir güncellemenin olup olmadığını sorgulamak ve varsa ivedilikle bu güncellemeyi yapmaktır.

  1. Sabit Diski Temizlemek

Mac’iniz, çalışması için yeterli RAM’i bulamadığında, geçici bir süreliğine de olsa, sabit diskinizdeki boş alanları RAM olarak kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden sabit diskinizde her daim, mantıklı bir boş alanı gerçekten “boş” bırakmanız, Mac’iniz performansı açısından had safhada önemlidir. Önerimiz, diskinizin en az dörtte birinin sürekli olarak boş tutulmasıdır. Bunun için kullanmadığınız uygulamaları ve arşiv dosyalarını silmek veya seyrek ihtiyaç duyulan bilgilerin harici bir diske alınmasını sağlamak çözüm olacaktır.

  1. Web Cache’i Temiz Tutmak

İster Mac OS X içerisinde gelen standart web tarayıcısı olan Safari’yi, ister de bir başka web tarayıcısını kullanın, tarayıcının hafızasında sakladığı ve bir süre sonra sabit diskinizde mühim miktarda yer tutmaya başlayan bilgileri periyodik olarak temizlemek iyi bir fikir olabilir. Bunu yapmak için örneğin Safari’de ana menü üzerinde yer alan “Empty Cache” düğmesini kullanabilirsiniz. Bu işlemi en az ayda bir yapmanızı öneririz.

  1. Mac’i Yeniden Başlatmak

Uzun süreli kullanımdan sonra verilen ilk arada çalışmalarınızın hepsini tek tek kaydedip, Mac’inizi yeniden başlatmanız onun için oldukça ferahlatıcı olacaktır. Hatta bunu çalışma prensiplerinize uygun biçimde periyodik bir hale getirmeniz, bilgisayarınızın performansı ve ömrü bakımından da olumlu bir etki yapacaktır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan kullanım alışkanlığı anketlerinde, Mac kullanıcılarının ekseriyetinin bilgisayarlarını kullanmadıkları zaman onu uyku moduna aldıkları ortaya çıktı. Bu hem bilgisayarınızın, hem de varsa pilinin ömrünün kısalması sonucu ile baş başa bırakabilir. Ayrıca Mac’inizi kullanmadığınız zamanlar tamamen kapatmamak enerji tasarrufu açısından da tercih edilecek bir durum değil.

Periyodik olarak, ihtiyaç duyulduğunda yapılacak yeniden başlatmaların bir başka getirisi de, uzun çalışma saatlerinden sonra Mac’inizin işlemcisini sürekli olarak zorlayan bir bozuk istemciyi ortadan kaldırmaktır. Uzun sürelerde açık kalan kompleks birçok yazılım, işlemci ile başlardaki gibi iyi geçinemeyebilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı önerimiz, bilgisayarınızın uzun süre açık kaldığı zamanlardan sonra mutlaka bir tekrar başlatmaya tabi tutmanız. Ferah bir başlangıç, ona da iyi gelecektir.

 

PAYLAŞ
Önceki makaleFlappy Bird Oyunu Sona Eriyor!
Sonraki makaleZor Şartlar Altında Fotoğraf Çekmek İçin Pentax K3
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.