Zor Şartlar Altında Fotoğraf Çekmek İçin Pentax K3

Zor Şartlar Altında Fotoğraf Çekmek İçin Pentax K3

PAYLAŞ

Yeni Pentax K-3 ile fotoğraf çekmek artık çok keyifli. PENTAX K dijital SLR fotoğraf makinesi serisinin yeni modeli K-3, gelişmiş özelliklere ve özellikle sahada zorlu koşullar altında görüntü kalitesini, işletimi ve manevra kabiliyetini optimize eden kullanıcı dostu gelişmiş özelliklere sahip.

En gelişmiş DSLR fotoğraf makinesi olma özelliğini eline alan K-3, gövde tasarımı olarak K5 ya da K5II / K5IIs modellerine oldukça benzer bir yapıyla karşımıza geliyor. Teknik olarak ise isteğe bağlı olarak kapatılıp açılabilen AA filtreli (Bu sayede “Moire” -İstenmeyen çizgiler, dalgalanmalar, noktalar- oluşumu önlenebiliyor ya da istenilen durumlarda maksimum keskinlik elde edilebiliyor). 24MP çözünürlüğünde APS-C sensör, her türlü hareketli obje ya da konuda yüksek performans sağlayan saniyede 8.3 kare seri çekim hızı,100-51, 200 ISO aralığı, yeni geliştirilen SAFOX11 27 noktadan (25 nokta çapraz) otomatik netleme sistemi, güçlü PRIME III görüntü işlemcisi, 1/8000maksimum enstantane değeri ve 3.2-inç 1.37 milyon nokta TFT LCD ekran gibi ayrıntılar ile hazırlanan K-3, 1920 x 1080 piksel Full HD 60, 50, 30 ve 24pvideo çekimi yapabiliyor. 86000 piksel RGB ışık ölçüm sistemi ve geliştirilen özel algoritmalar ile pozlama doğruluğu, otomatik netleme performansı ve beyaz ayarı seçimi konularında üst seviye sonuçlar ortaya koyabilen model, çift SD kart yuvasıyla da JPEG ve RAW fotoğrafları iki ayrı kart üzerine yazarak kullanıcısına büyük kolaylık sağlayabiliyor. Pentax K-3 aynı zamanda Eye-Fi isimli kablosuz bağlantıya sahip hafıza kartlarına da destek veriyor ve üzerinde düşük ışıklı ortamlar için dahili bir flaş yer alıyor.

Daha rahat çekimler yapmak için %100 kapsama alanına sahip bir optik vizör ile hazırlanan Pentax K-3, magnezyum alaşım gövde ve paslanmaz çelik kasasıyla sağlam bir yapı ortaya koyuyor. Ayrıca su ve toz geçirmeyen DSLR fotoğraf makinesi, Pentax’ın “SR” dahili görüntü sabitleme teknolojisi ile elde çekimlerde kullanıcılara yardımcı olabiliyor. HDMI portu üzerinden televizyonlara bağlanabilen ve görüntü aktarımı sağlayabilen PentaxK-3, USB 3.0 bağlantısı üzerinden de yüksek hızlı veri aktarımı yapabiliyor, Lityum-iyon D-LI90 bataryası ile CIPA standartlarına göre 560 fotoğraf çekimi yapabiliyor ve 131 x 100 x 77mm boyut ile 800 gram ağırlık değeriyle geliyor.

Satış fiyatı; 4,999 TL kdv dahil

 

Genel Özellikler

24 megapiksel yeni sensör ile yüksek çözünürlüklü görüntüler

K-3 yaklaşık 24 etkin megapiksel ile yeni APS-C boyutlu CMOS görüntü sensörü (23.5mm×15.6mm) içeriyor. Bu yeni sensörü yeni geliştirilen etkin gürültü ve görüntü işleme yeteneklerinin yanı sıra örtüşme önler filtresiz tasarıma sahip PRIME III görüntü motoru ile birleştirenK-3, yüksek çözünürlüklü ve hassas tonlamalı görüntüler sağlıyor. Ayrıca yetersiz ışık koşulları altında bile detaylı görüntüler ile elle gece çekimlerinde kolaylık sağlayan ISO 51200 tepe hassasiyet sunuyor.

Optik örtüşme önler optik filtre kadar etkin harelenme önleme özelliği

Dâhili SR mekanizması

K-3 herhangi bir uyumlu PENTAX değiştirilebilir lens** ile kullanılabilen a PENTAX tarafından geliştirilen SR(Sarsıntı Azaltma) mekanizmasına sahip. SR-uyumlu servo-kontrol özelliği ilavesi ve SR birimini işleten manyetik gücün artırılması sayesinde bu mekanizma daha güvenilir, daha etkin sarsıntı telafisi sağlıyor.

Dünyanın ilk ve yenilikçi örtüşme önler simülatör özelliği

K-3 için yeni geliştirilen, örtüşme önler simülatör görüntü pozlama esnasında görüntü sensörü birimine alt piksel düzeyinde mikroskobik titreşimler uygulayarak tıpkı bir örtüşme önler optik filtrede olduğu gibi harelenmeyi azaltma etkisi sağlar. Bu yenilikçi simülatör, kullanıcıya yalnızca örtüşme önleyici filtre özelliğini açıp kapamaya değil etkinin düzeyini de ayarlamaya imkan verdiğinden dolayı optik örtüşme önler filtrenin aksine her zaman eş sonuçlar sağlar. Bu özellik kullanıcının belirli bir obje ya da sahne için en ideal etkiyi ayarlamasını sağlar. (Resim içi: Optik düşük geçişli filtre prensibi – CMOS sensörü-Işık-Düşük geçişli filtre-Renk filtresi. K-3’ün düşük geçişli seçici prensibi-CMOS sensörü-ışık-Renk filtresi- Alt piksel doğruluğunu sağlayan küçük sürüm)

27 adet otomatik odaklanma noktacıklı yeni tasarlanan SAFOX 11 AF modülü

K-3 modeli 27 adet AF sensörünü kullanarak daha geniş görüntü alanı sağlayan yeni SAFOX 11 AF modülüne sahip. (Orta kısımda konumlanan 25 çapraz tip sensör). (Resim içi: Çapraz sensör- F2.8 parlaklık değişimi sensörü-Çizgisel sensör). Orta sensör ve alt ve üst tarafındaki ikisensör F2.8 lensin ışık değişimini saptamak üzere tasarlanmıştır, böylece geniş-apertürlü lens kullanırken objeye tam bir odaklanma sağlamak daha kolay hale gelir. (Resim: F2.8 parlaklık değişimi çizgisel sensörü ile yüksek hassasiyetli AF). Yeni geliştirilen AF modülü ışığa son derece duyarlıdır ve–3EV’den +18EV’ye kadar AF çalışma aralığını kapsar. (Resim: -3EV seviyesinde süper düşük ışık koşullarında bile güvenilir AF işletimi). AF modülü AF işletimini optimize etmek için RGB ışık sensörlerinden hesaplama verisi aldığından, K-3 ayrıca hızlı hareket eden objeleri görüntülerken yüksek doğrulukta otomatik odaklanma, özel dokuz sensörlü alan içindeki en iyi odaklanma noktasını otomatik olarak seçen alan seçimli AF modu gibi ileri özellikler sunuyor.
Yüksek hassasiyetli pozlama kontrolü

K-3 yeni sunulan yaklaşık 86.000 piksel RGB ışık-ölçme sensöründen oluşan ve pozlamayı olağanüstü doğrulukta kontrol etmeyi sağlarken aynı zamanda ışık ölçüm sensörü tarafından alınan veriyi otomatik odaklanma ve beyaz dengesi ayarı için de kullanan PENTAX Gerçek Zamanlı Sahne Analiz Sistemi’ne sahiptir. Bu özellik ölçülebilir en düşük ışık oranını -3EV seviyelerine indirebilmektedir. K-3 ışık sensörünü kullanarak sahne ya da objenin çeşidini belirleyerek yalnızca pozlama ayarlarını seçmekle kalmaz, ayrıca flaş kullanım seviyesinin doğruluğunu sağlayan ana obje ile arka plan arasındaki ayrımı çok daha hassas yapabilir.

Yüksek hızda sürekli çekim – Yaklaşık %100 görüntüleme alanına sahip optik vizör

K-3 tek bir seferde RAW formatında 22 kareye kadar veya JPEG formatında 60 kareye kadar*yaklaşık saniyede 8.3 kare maksimum hızda sürekli kayıt yapabilir. Bu özellik, örtücüyü regüle eden yüksek hızlı yüksek doğruluk kontrol mekanizması, bağımsız olarak aynalama veya diyafram özelliği, ayna sarsıntısını etkin olarak azaltan amortisör mekanizması ve PRIME III görüntüleme motoruna dahil edilen yüksek hızda veri iletim sistemi gibi pek çok yenilikçi teknolojinin kullanımı ile gerçekleşebilmektedir. K-3’ün cam prizması, yansıtma oranını artıran ve böylece çok daha parlak vizör görüntüsü sağlayan yeni bir kaplamaya sahiptir. Fotoğrafçının objenin odaklanma durumunu belirlemesini ve görüntüyü düzenlemesini kolaylaştıran yaklaşık 0.95 kat vizör büyütme sağlamak için göz merceği optiği tamamen yeniden tasarlanmıştır.

Full HD video kayıt – Akıllı telefonları destekleme özellikleri

K-3 (1920 x 1080 piksel; 60i/30P çerçeve oranında) H.264 kayıt formatında, hızlı hareketli objeler söz konusu olduğunda bile kusursuz, yüksek kaliteli filmler sağlayan Full HD video kayıt özelliğine sahiptir. Cihazda ayrıca harici mikrofon bağlantısı için stereo mikrofon girişi ve kulaklık girişi bulunmaktadır. Kullanıcı mikrofon kaydı esnasında manuel olarak ses kayıt seviyesini yaralayabilir. Yaratıcı özel efekt modlarına ilave olarakK-3, sabit bir zaman aralığında 4K çözünürlüklü (3840 x 2160 piksel) video klipler çeken geliştirilmiş aralıklı (interval) film modu sunar. Opsiyonel FLUCARD FOR PENTAX 16GB hafıza kartını K-3’e yükleyerek kullanıcı akıllı bir telefon kullanarak K-3’ün örtücüsünü çalıştırabilir, canlı görüntüyü kontrol edebilir, kart üzerinde kayıtlı bir görüntüyü görüntüleyebilir ya da

Geniş, görüntülenmesi kolay 1,037,000 noktacıklı 3.2-inç LCD ekran

K-3 arka panelinde yeni tasarlanan 3.2 inç yüksek çözünürlüklü yaklaşık 1,037,000 noktacıklı (3:2 çerçeve oranında)LCD ekran sahiptir. Geniş görünümlü tasarımına ilave olarak kırılmaz camlı koruyucu ön paneli sağlamlık katar, ayrıca havanın LCD katmanları arasında yok edildiği benzersiz hava içermeyen yapısı etkin olarak ışığın yansımasını ve dağılmasını azaltır ve dış mekân çekimleri sırasında görüntülemeyi kolaylaştırır. Kullanıcı tekrar oynatma/görüntüleme esnasında kaydedilmiş görüntüleri gerçek boyutlarında görüntüleyebilir.

Toza ve hava koşullarına dayanıklı kompakt ve sağlam gövde

K-3’ün dış gövdesi sağlam ancak hafif magnezyum alaşımdan yapılmıştır. Gövdede bulunan 92 adet özel mühürleme parçası sayesinde toza ve hava koşullarına dayanıklı yapısı ile -10°C gibi düşük ısılarda bile sağlam bir işletim sağlar. Cihaz ayrıca 200,000 deklanşöre kadar güvenilir ve sağlam bir örtücü birimine sahiptir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra, K-3 sahada sıra dışı işletim ve hızlı yanıt verebilme özelliklerine sahip kompakt ve manevra yeteneği kuvvetli bir cihaz olarak tasarlanmıştır.

PAYLAŞ
Önceki makaleMac Bilgiyasarınızı Hızlandırmanın 10 Yolu
Sonraki makaleUE Boom Kablosuz Hoparlör Özellikleri
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.