Mavi Balina Nüfusu Artmaya Başladı!

Mavi Balina Nüfusu Artmaya Başladı!

PAYLAŞ
Mavi Balina Nüfusu Artmaya Başladı!
Mavi Balina Nüfusu Artmaya Başladı!

Dünya’nın en büyük canlısı mavi balinaların soyu tehlike altındaydı. Ancak son zamanlarda araştırmacılar 55 adet mavi balina görüntülemeyi başardılar. Bu da bu türün sayısında artış olduğu anlamına geliyor.

Atlantik Okyanusu’nun güneyindeki Güney Georgia Adası civarında yapılan araştırmalarda önemli veriler elde edildi. British Antarctic Survey’in (BAS) verilerine göre, geçtiğimiz yıl bölgede 55 adet mavi balina görüntülendi. Bilim insanları ise türün geri döndüğünü belirtiyor. Tabii ki bu sayı oldukça az ancak önemli bir gelişme.

Son 60 yılda 176 bin kadar balinanın avcılık aktiviteleri yüzünden öldürüldüğü düşünülüyor. Ancak yapılan son keşiflerde balina türlerinin nüfusunda artış olduğu gözlemlendi.

Güney Georgia Adası’nda 2017-2018 yılları arasında yapılan araştırmalarda BAS verilerine göre yalnızca 1 mavi balina görüntülenebilmişti. Ancak bu yıl açıklanan sayı oldukça ilginç. Görüntülenen mavi balinaların sayısı 55’e yükseldi. Washington Üniversitesi’nden balina uzmanı Dr. Trevor Branch, son 40-50 yılı ele aldığında, kendisine ulaşan yalnızca 2 mavi balina kaydı bulunduğunu dile getirdi. Ayrıca bölgede farklı türlerde balinalar da görüntüleniyor ve kaydediliyor.

mavi-balina-nufusu-artmaya-basladi

BAS projesi son üç kış mevsimi boyunca balinaları gözlemledi. Bu proje kapsamında mavi, kambur ve güney gerçek balinalarını gözlemliyor ve onların ayırt edici seslerini kayıt altına alıyor. Ayrıca şaşırtıcı sonuçlar da bu araştırma sayesinde ortaya çıkıyor.

Güney Georgia Bölgesi, kambur balinalar için de uğrak bir mekan olmuş durumda. Kambur sırtlı balinaların burada gözlemlenmesi artık sıradanlaşmış. BAS projesinin verilerine göre son 21 günde 790 adet kambur sırtlı balina gözlemlenmiş. Araştırmacılar bölgede henüz gözlemlenmeyen 20.000 adet kambur sırtlı balina olduğunu düşünüyor. Bu tarz bir tahmin ise kambur sırtlı balina nüfusunun eskisine dönmeye başladığını düşündürtüyor.

mavi-balina-nufusu-artmaya-basladi

Yine Güney Georgia Bölgesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda Güney gerçek balinasının geçtiğimiz yıla göre daha seyrek görüldüğü belirtiliyor. Bunun sebebinin ise türün beslenmek için farklı coğrafi alanlara uğraması olduğu düşünülüyor. Ancak bu türle ilgili yapılması gereken birçok araştırma ve analiz bulunuyor. Detaylı araştırmalar ve analizlerden elde edilecek sonuçlar ile bu türün beslenme alışkanlığı konusunda fikir edinilebilir. Araştırmacılar bu türün iki örneğine etiket yerleştirmeyi başarmış. Bu sayede onları izleyebilir ve davranışları hakkında fikir edinebilirler.

Balina avının yasaklanmasının ardından balina türlerinin soyunun tükenmesinin bir nebze önüne geçilmiş durumda. Türlerin nüfusunun da yavaşça arttığı görülüyor.