Mesut Özil PES Oyununun Çin Versiyonlarından Kaldırıldı

Mesut Özil PES Oyununun Çin Versiyonlarından Kaldırıldı

PAYLAŞ
Mesut Özil PES Oyununun Çin Versiyonlarından Kaldırıldı
Mesut Özil PES Oyununun Çin Versiyonlarından Kaldırıldı

Mesut Özil karakteri Football Pro Evolution Soccer (PES) oyununun birden fazla Çin versiyonundan kaldırıldı. Arsenal FC orta saha oyuncusu Özil, Çind’de gerçekleşen Uygur Müslümanları’nı kınayan bir sosyal medya gönderisi paylaştı.

PES oyunu, Çin’de Netease Games şirketi tarafından yayınlanmıştı. Özil’in oyundaki görünümü ise Arsenal ile oyun geliştiricisi Konami şirketi arasındaki ortaklığın bir parçasıydı. Şu anda Arsenal FC spor kulübünde profesyonel bir futbolcu olan Mesut Özil, PES 2020 oyununun tüm Çince versiyonlardan kaldırıldı.

Türk kökenli bir Alman Müslüman olan Özil, bu hafta sosyal medya hesabında Çin’de bir etnik Türk grubu olan Uyguların tedavisine karşı konuşan bir paylaşım yaptı.

PES serisi Japon Konami tarafından üretilmektedir. Çin oyun pazarı üreticilerinden olan NetEase, çarşamba günü oyuncuyu mevcut bulunduğu 3 versiyondan kaldıracağını açıkladı. Şirket bunun açıklamasını Çin’in önde gelen sosyal medya sitesi Weibo’da paylaştı. Şirket düşüncelerini bu sözlerle açıkladı: “Alman oyuncu Özil, Çin hakkında sosyal medyada ağır paylaşımlar yaptı. Bu paylaşım, Çin taraftarlarının duygularını incitti. Sporun sevgi ve barış ruhuna aykırı geldi. Buna anlam veremiyoruz, kabul etmiyor ve affetmiyoruz.”

Mesut Özil yaptığı paylaşımın bedeli ağır oldu

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyasından, Çin’de yaşayan Uygur azınlıklarıyla ilgili yaptığı paylaşımdan dolayı eleştirilmeye devam ediyor. Müslüman ülkelere yönelik muamelesinden dolayı konuyla ilgili daha fazla bir açıklama yapmadı. Arsenal FC spor kulübü ise bunun üzerine Özil’in “apolitik” olarak nitelendirilen yorumlardan uzaklaştığı söyledi.

Çin Futbol Birliği, futbolcunun yorumlarının “kabul edilemez” olduğun altını çizdi. Bu gösterilen tepkiler ardından, Arsenal’in bu pazar günü Manchester City FC ile olan maçının yayını Çin’in devlet kanalı olan CCTV programından kaldırıldı.

Bu, Özil’in ilk siyasi tartışması değil. 2018 yılında Türkiye’nin seçim döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin eleştirileri üzerine toplamasından sonra Almanya Milli Futbol Takımı’ndan ayrıldı.

Serideki önceki oyunlara kıyasla PES 2020, çevrimiçi turnuvalara daha fazla önem veriyor ve tüm ortak futbol kulüplerinden takımlar içeren bir espor ligi oluşturmayı hedefliyor.