Türkiye’nin En Çok Güvendiği Kurumlar Açıklandı!

Türkiye’nin En Çok Güvendiği Kurumlar Açıklandı!

PAYLAŞ
Türkiye'nin En Çok Güvendiği Kurumlar Açıklandı!
Türkiye'nin En Çok Güvendiği Kurumlar Açıklandı!

Türkiye’nin En Çok Güvendiği Kurumlar Açıklandı! Konsersus Araştırma ve Danışmanlık, Türkiye’deki güncel konularla ilgili çeşitli anket çalışmaları yapıyor ve yaptığı çalışmaların sonuçlarını, kamuoyu ile paylaşıyor. Açıkladıkları son sonuçlardan biri oldukça önemli. Fatih Altaylı’nın açıkladığı ankette Türk halkının en çok güvendiği kurumlar hakkında önemli veriler elde edilmiş. Gelin birlikte Türkiye’nin en çok güvendiği kurumlar listesine bakalım.

1) Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Araştırma sonuçlarına göre Türk halkının en çok güvendiği kurum Meteoroloji Genel Müdürlüğü oldu. Bunun nedenini Fatih Altaylı şu şekilde açıklıyor. Tamamen bilimsel verilerle hareket eden bir kurum olması onları en güvenilir kurum durumuna getirmiş olabilir.

2) Türk Hava Kurumu (THK)

Türk Hava Kurumu

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin havacılık sanayisini kurmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlama misyonu ile kurulan Türk Hava Kurumu (THK) 1925 yılından beri faaliyetlerini Türk havacılık sektörünün sürdürülebilirliği ve sürekli gelişimini odağına alarak gerçekleştirmektedir.

THK kamu yararına faaliyet gösteren güçlü, güvenilir ve köklü bir dernek olmanın bilinci ile ülkesi ve tüm paydaşlarının menfaatini birlikte gözeten modern ve şeffaf yönetişim ilkelerini benimsemiş yönetim anlayışı ile hedef ve stratejilerini şekillendiren bir kurumdur.

Türk Hava Kurumu’nun bu desteği almasında en büyük askeri yönden elde ettiğimiz başarılar ve pilotlarımızın Dünya çapında üst sınıf kalitede kabul edilmesi olabilir. Çıkan orman yangınlarındaki kötü tutumu onlara olan güveni pek de zedelemiş gibi durmuyor.

3) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)

Türk Silahlı Kuvvetleri

Türk Silahlı Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığı Karargâh ve Karargâha bağlı birlikler ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından meydana gelmektedir.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre TSK, Türk halkının en çok güvendiği 3. kurum durumunda. Uzun zaman boyunca listenin ilk sırasında yer almasına rağmen artık gerilere düşmüş durumda. bunun sebebini tahmin etmek zor değil. Ancak TSK’nın kaybettiği güveni geri kazanması zaman alacaktır.

Unutmayalım ki Cumhuriyetimizin Kurucusu, Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Türk ordusuna yayımladığı tarihî mesajında şöyle seslenmiştir:

Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusu! Memleketini en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden, felaket ve musibetlerden ve düşman istilasından nasıl korumuş ve kurtarmış isen Cumhuriyet’in bugünkü feyizli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve vasıtalarıyla mücehhez olduğun hâlde, vazifeni aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu anlayış çerçevesinde asil Türk milletinin sevgi ve güveninden aldığı güçle kendisine verilecek her türlü görevi tarihî bir sorumluluk bilinciyle geçmişte olduğu gibi gelecekte de icra etme azim ve kararlılığındadır.