Instagram ‘dan Siber Zorbalığa Karşı Hamle

Instagram ‘dan Siber Zorbalığa Karşı Hamle

PAYLAŞ
Instagram 'dan Siber Zorbalığa Karşı Hamle
Instagram 'dan Siber Zorbalığa Karşı Hamle

Instagram ‘dan Siber Zorbalığa Karşı Hamle! Günümüz sosyal medya devlerinden biri olan Instagram, siber zorbalığa karşı yapay zeka önlemi almaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde.

Internet kullanımı yaygınlaştıkça sosyal medya kullanıcılarının sayısı da artıyor. İnsanlar sosyal medya hesaplarında kendileriyle veya ilgi duydukları bir şeyle alakalı paylaşımlar yapıyor. Zamanla paylaştıkları şeylere karşı verilen tepkileri, beğenileri fazlasıyla önemsemeye başlıyorlar. Küçük veya büyük yaşta birçok kullanıcının birbirleriyle etkileşime girebildikleri bu alanlarda herkesin ruhsal durumunu bilmek mümkün değil. Ancak bilinçsiz sosyal medya kullanıcıları karşılarındaki kişilerin de birer insan olduğunu unutabiliyor ve onlara psikolojik açıdan büyük zararlar vererek kötü bir durumun başlangıcına sebep olabiliyorlar.

Günümüzde bu tarz olayların yaşanmasına engel olabilmek büyük veya küçük birçok markanın sosyal sorumluluk projeleri düzenlediğini ve birtakım önlemler aldığını görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Samsung’un yaptığı”#interneti Tadında Kullan” adlı çalışmayı haberimizde duyurmuştuk. Bugünse Instagram’ın siber zorbalığa karşı aldığı önlemden bahsedeceğiz.

Zorbalık ile Mücadelede Yapay Zeka

Instagram 'dan Siber Zorbalığa Karşı Hamle
Instagram ‘dan Siber Zorbalığa Karşı Hamle

Instagram, siber zorbalığın önüne geçmek için çeşitli çalışmalar yapıyordu. Bunlardan biri olan yeni bir sistemi duyurdu. Yapay zekayı siber zorbalığın önüne geçmek için kullanmayı amaçlıyor.

Yapay zeka gönderileri inceleyecek. Rahatsız edici içerik barındıran gönderileri ve yorumları “Diğer raporlananlarla benzer” yazılı bir pop-up ile size bildirecek. Eğer içinde şiddet veya hakaret içeren kelimeler görürse kullanıcıyı uyaracak. Henüz siz daha yorumu paylaşmadan yapay zeka bunu algılayabilecek. Tüm uyarılara rağmen yorumu paylaşırsanız inceleme altına alınacak. Bu tarz bir durumda Instagram hesabınıza veya size yaptırım uygulama hakkına sahip olacak.

Instagramın bu girişimi hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yetişkinler kadar gençlerin yoğun olarak kullandığı Instagram’da siber zorbalık olayları sıkça yaşanmakta. Her ne kadar rapor sistemi iyi çalışsa da maalesef bütün sorunları ortadan kaldırmaya tek başına yetemiyor. Bu tarz bir yapay zeka botu muhtemelen birçok soruna çözüm getirecektir.

Henüz beta aşamasında olmasına rağmen önümüzdeki birkaç ay içerisinde aktifleşmesi muhtemel. Ancak söz konusu özelliğin hangi bölgelerde aktif olacağı bilinmiyor. Önümüzdeki yamalarda gelecek olan yeniliğin Türkiye’de aktif olma tarihiyle ilgili kesin bir bilgi mevcut değil.

Çeşitli konular hakkında daha çok bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.