MS Hastalığı Nedir, Ne Değildir?

MS Hastalığı Nedir, Ne Değildir?

PAYLAŞ

Bir sabah uyandığınızda görme bulanıklığınız olduğunu mu farkettiniz? Bir türlü çözüm bulamadığınız ve bir nedene bağlanamayan halsizlik şikayetiniz mi mevcut? Peki MS hastası olabilir misiniz?

 

Kollarınızda ve bacaklarınızda ara ara uyuşukluk mu meydana geliyor? Ara ara baş dönmesi ve dengesizlik atakları mı yaşıyorsunuz?

MS hastalığı santral sinir sistemini etkileyen ve myelin tabakası dediğimiz sinir kılıfında hasara yol açan bir nörolojik hastalıktır. Myelin kılıfa karşı vücutta oluşan savaşan hücrelerin bu kılıfı zedelemesiyle beraber, vücutta sinir iletimine yol açan bu hücrelerin fonksiyonu bozulmaktadır. Bozulan fonksiyonlar nedeniyle de sinir hücreleri mevcut görevlerini yerine getirememektedir.

Özellikle göz sinirleri, kol ve bacaklar gibi sinir iletiminin bozulmasından kolay etkilenen hücreleri daha çok etkileyen MS hastalığı, belirti olarak sıklıkla görme bulanıklığı, çift görme, kol ve bacaklarda uyuşma, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlere neden olmaktadır. Kadın hastaları daha çok etkileyen MS hastalığı, ne yazık ki ömür boyu takip ve tedavi gerektiren bir nörolojik hastalık olduğu ve ilerleme ihtimali nedeniyle, oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalık olarak dikkat çekiyor.