Nokia, Lumia ile Satış Rekorları Kırıyor

Nokia, Lumia ile Satış Rekorları Kırıyor

PAYLAŞ

Nokia, Lumia serisi ile başarılar yakalamaya devam ediyor. Symbian ve MeeGo işletim sisteminden kurtulup yoluna WP 8 ile devam eden Nokia satışları ile büyük başarı yakalıyor.

Symbian ve MeeGo işletim sistemlerine resmi desteğini kısa süre önce kesen Nokia, tüm ağırlığını verdiği Windows Phone 8 ekosisteminde satışlarını artırmaya devam ediyor.Yapılan son pazar analizlerine göre geçen yıl 4. çeyreğinde Nokia 10 milyon adet Lumia cihaz satışı gerçekleştirdi. Bu rakam önceki yıl aynı döneme göre yüzde 53 daha yüksek. Bu yükseliş ile birlikte Nokia, Lumia serisine yaptığı yatırımları günden güne büyütmekte ve aileye yeni bireyler sokmayı hedefliyor.

Eylül ayı başında Microsoft tarafından 7.2 milyar dolara satın alınacağı açıklanan cep telefonu devinin, en son mali dönemde satış rekorunu da kırdığı belirtildi. Wall Street Journal’ın haberine göre, Nokia, Temmuz-Eylül döneminde en az sekiz milyon Lumia telefon sattı. Nokia, geçtiğimiz yıl üçüncü dönemde 2.9 milyon telefon satmıştı. Şirketin 2013’ün ikinci çeyreğindeki satışları ise 7.4 milyona ulaşmıştı. Nokia, her ne kadar Apple ve Samsung gibi büyük rakiplerinin açık ara gerisinde kalsa da, LG, Huawei, HTC ve BlackBerry gibi markaların arasında oldukça iyi bir konum elde etmeye başladı.