Oryantal, Göbek Dansı Nedir? Türkiye’de Oryantal

Oryantal, Göbek Dansı Nedir? Türkiye’de Oryantal

PAYLAŞ

Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. İslâm öncesi inançları içermektedir. Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Mesela, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi. Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu, dansçının Toprak Ana’yla direk temasının asla kesilmemesine dayanmaktadır.

Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur.

Yılan, kılıç, meşale, mum, peçe, tül, baston ya da sopa gibi malzemelerin dansta sıklıkla kullanıldığı görülür. Bunların her birinin birer anlamı olmakla birlikte genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folklorunda da görülür.

Oryantal Dansı Kıyafetleri

Çengilerin kıyafetleri tül gömlek, pullarla süslenmiş kadife yelek ve döndükçe çevrilip açılan tennure biçimli saçaklı canfes bir etekten oluşurdu. Günümüze kadar gelen o dönemin dans kostümleri ile ilgili harem yaşamını gösteren pek çok resim vardır.

Fakat o zamanlar haremin içine ressamlar sokulmazdı bu yüzden günümüze o dönemden kalan resimlerin tamamen gerçeği yansıttıkları şüphelidir. 20. yüzyılın başında çengi kolları eski şöhretini kaybedip dağılmışlardır.

Dünyada Oryantal Dans

19. yüzyılın sonunda Avrupa’daki batılılar oryantal kültürüne büyük ilgi göstermeye başlayınca doğu içerikli gösteriler moda oldu. İlk oryantal dans gösterisi 1889 yılında Paris’te yapılmıştır.

belly-dance-art-1-1Türkiye’ de malesef, hakkettiği yeri bulamamıştır.Gerek bazı dansçılarca stiriptize edilmesi ve olduğundan daha erotik algılanışı, gerekse yıllarca diziler, sinemalar yoluyla, dansçı kadın imajının gerçeklikten uzak ve ahlaki yargılara maruz kalışı bu yeri bulmasını zorlaştırmıştır.

Amerika ve Avrupa başta olmak üzere şu anda da Uzakdoğu da büyük ilgi gören oryantal dansı için birçok dans sever kadın ve erkek Türkiye’ ye gelip ders almaktadır.

Bugün oryantal dans dünyanın en yaygın ve en popüler danslarından biridir. Bu dansın keşfetmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Erkek oryantalleri bir yana bırakıp bu dansın tamamen kadın için çekici olduğunu söyleyebiliriz. Bir bayanın teni, saç rengi, beden yapısı, kilosu ve yaşı ne olursa olsun oryantal dans yaparak kadın olduğundan gurur duymayı, kendini özgür ve çekici hissetmeyi, zarif hareket etmeyi öğrenebilir. Bugün oryantal dansı bir sahne sanatı olarak gelişmeye devam ederken, daha profesyonel bir seviye ortaya çıkıyor.

İstanbul’ da her gece oryantal dans izleyebileceğiniz mekanlar:

dance artİstanbul İn

Sultanas

Gar Gazinosu

Kervansaray

 

Oryantal Dansı Kostümü Alabileceğiniz Yerler

Sim Kostüm Taksim