PC satışları hızla düşüyor.

PC satışları hızla düşüyor.

PAYLAŞ

Tablet ve akıllı telefonlar son yıllar içerisinde son derece popüler. Bu popülerlik ile birlikte mobil cihazların satışları PC satışlarını olumsuz yönde etkiliyor.

Araştırma kuruluşları tarafından yayınlanan çeyrek raporlarına göz attığımızda mobil cihaz satışlarında artış her çeyrek sürerken, bilgisayar satışlarında ise tersi istikamette düşüş söz konusu. 2013 yılı 4. çeyreğinde PC pazarında %7’lik bir küçülme dikkatlerden kaçmıyor.

pc_satis

Gartner tarafından yayınlanan rapora göre geçtiğimiz yıl 4. çeyrekte 82.6 milyon bilgisayar sevkiyatı gerçekleşmiş. Bu rakam 2012 yılı 4.çeyrekte 88.7 milyon seviyesindeydi. Uzun bir süredir satışlarda azalma yaşanan PC sektöründe yeni yılın da pek farklı olmayacağı beklentisi hakim.

2013 yılı 4. çeyrek raporuna göz attığımızda Lenovo’nun liderliğini devam ettirdiğini görüyoruz. Çinli üretici geçtiğimiz çeyrekte 14.9 milyon PC satışı gerçekleştirdi. 2012 yılı aynı dönem ile kıyaslandığında %6.6’lık bir büyüme göze çarpıyor. İkinci sırada ise HP yer alıyor. Şirket 13.5 milyon bilgisayar satışına rağmen 2012 yılı ile kıyaslandığında %7.2’lik bir düşüş yaşamış. Alt bölümde yer alan tabloda Lenovo’nun yanı sıra PC satışlarını artıran diğer üreticinin Dell olduğunu görüyoruz.

PAYLAŞ
Önceki makaleMars’a giden Türkler belli oldu.
Sonraki makaleTelefonum suya düştü ne yapmalıyım?
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.