Pebble SmartWatch ve Rakipleri

Pebble SmartWatch ve Rakipleri

PAYLAŞ

Giyilebilir teknolojilerin temelini atan Pebble ’ın akıllı saatı karşımızda. Bundan yaklaşık 3 sene önce Kickstarter projesi ile karşımıza çıktı. Akıllı saatinin hikayesi oldukça ilginç; Proje için Kickstarter fonu üzerinde bağış toplanmaya başlanıyor.

Pebble ‘ı üretmek için ihtiyacı olan bütçe  100.000$. Kickstarter bağışçıları bu akıllı saati gerçek anlamda istemiş olacaklar ki . Kısa süre içerisinde 100.000$ ‘lık bütçeyi projeye bağışçılar sayesinde elde etti. Sadece bununla da kalmadı. Proje için bağış yapan kişiler tarafından o kadar çok beğenildi ki, gerekli bağış miktarı 100.000$ elde edildikten sonra bile akıllı saat üreticisine 10.000.000$’ın üzerinde uçuk bir bağış akışı sağlandı. Projenin fanları bu ürünü gerçekten ne kadar çok istediklerini göstermiş oldular.

pebble-2Gelelim nihayi sonuca nihayet beklenen oldu ve bizde uzun bir süre bekledikten sonra Pebble Smart Watch ’ımıza kavuştuk. Pebble ‘ın rakiplerine göre en büyük avantajı düşük frekansta çalışan işlemcisi, minimum ekran gereksinimleri ve dolayısıyla uzun pil ömrü.

Pebble ile Telefon bağlantısı.

Cihaz kişiselleştirilebilir ekran yüzüne sahip. iOS ve Android gibi iki en yaygın mobil işletim sistemini de destekliyor. Cihazı kullanmak için öncelikle telefonunuz için gerekli uygulamasını App Store veya Google PlayStore üzerinden indiriyorsuzun. Sonrasında cihazınızın bluetooth’unu aktif konuma getirerek indirdiğiniz mobil uygulama sayesinde telefonunuz ile Pebble akıllı saatinizin bağlantısını sağlıyorsunuz.

Pebble ve Rakipleri

Pebble ‘ın akıllı saati piyasaya çıktığında neredeyse rakibi yoktu. Şuanda ise Pebble ’ın karşısında Apple, Samsung, Sony ve Motorola gibi bir çok güçlü rakipleri var. Hatta Sony ve Samsung akıllı saatlerinin 2. versiyonlarını piyasaya sürdüler. Rakiplerinin özelliklerine gelince renkli ekran, kablosuz şarj, saat üstünden görüşme yapma, yüksek çözünürlükte ekran, sesli komut özelliği, dokunmatik ekran gibi bir çok yeteneğe sahipler. Ancak hepsinin bir tek sorunu var. Gün sonuda telefonunuzu çıkarıp şarj a takmanız gerekiyor. Pebble ise 7 günlük pil ömrü sayesinde bir takım özelliklerden feragat ederek. Temel bildirim ve değiştirilebilir arayüz gibi yetenekleri ile akıllı saat görevini başarıyla yerine getirebiliyor. Cihazın ekran çerçevesi rakiplerine oranla biraz daha kalın ancak Pebble bu kusurunu 99$ fiyatıyla kapatıyor.