Pedofili Nedir? Pedofilinin Hukuki Boyutu! İstismar Mağduru Çocuklara Destek !

Pedofili Nedir? Pedofilinin Hukuki Boyutu! İstismar Mağduru Çocuklara Destek !

PAYLAŞ

‘Şimdi kendim için adalet istiyorum. Sesime ses verin’ diyen H.İ’nin mektubunu babası Ahmet İ. Facebook sayfasından paylaştı. Bizler de üstümüze düşen görevi yerine getiriyoruz.

KIZIMDAN SİZLERE MEKTUP VAR

Merhaba hiç tanımadığım insanlar ve babam.

Sizler beni babamın KIZIM İÇİN ADALET İSTİYORUM çığlığı ile tanıyorsunuz.

Ben H.İ

Hikayemi internetten, gazetelerden haberlerden dinlediniz sizlerle beraber bende tekrar tekrar dinledim okudum bazen anladım bazen eleştirilere anlam veremedim ama dinledim. Ben sustum babam konuştu SESİM, NEFESİM ,ÇIĞLIGIM oldu BABAM

Bu defa babam konuşmasın babam anlatmasın ben anlatayım yaşadıklarımı hissettiklerimi

Ben H.İ

Yaşım 14-15 yaşadıklarım yaşımdan büyük yaşıtlarım gibi oyun hikayelerim, okul anılarım, doğum günü hatıralarım yok artık! Silindi aklımdan. Rüyalarımda olan ne varsa bir gecede silindi gitti. Yaşımdan büyük yaşadıklarım hatırladıklarım artık. Yarın 7 mayıs ve benden çok babamın mahkemesi var. Benim yaşımdan da küçüktü N.Ç. GÖRDÜM OKUDUM BAKTIM KORKUYORUM şimdi babamın çığlığı yetecek mi beni kurtarmaya.

Davama bakacak hakimlerin kızları var mıdır bilmem. Yoksa bile kız yeğenleri vardır. Diliyorum bir an için bakmışlardır onların yüzüne ancak öyle anlarlar belki ne yaşadığımı.

Çok tuhaf. Ben bir öğrenciydim. Ödev yapmam gereken bir saatte tanımadığım insanlara mektup yazıyorum. En çok edebiyat öğretmenim okusun isterdim. Acaba kompozisyon değerlendirmesine alsaydı mektubumu, kaç verirdi bana.

BEN H.İ

Hiç bilmediğim bir yasayla o korkutucu gecede yaşadığım şeyin ardından yaşımın bir gecede 16-17 olduğu rızamın olduğunu söyleyen yasalar ve amcalar bir gecede büyüdüm demek ama benim daha okulum bitmedi oyunlarım yarıda kaldı nasıl büyütünüz beni

Nasıl karar verdiniz büyüdügüme. Boyum da aynı benım saçımda uzamada ki nasıl büyüdüm ben bir gecde bana da söyleyin nasıl büyüdüm nasıl büyütünüz beni .

BEN H.İ

Yaşından büyük cümleler kurmayı öğrendim rezil bir gecede

Benim için açılan internet sayfalarında tanımadıgım insanların elinde ‘H.İ için adalet istiyoruz’ yazıl bır kağıtla çekilmiş resimler gördüm . Birinde ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN yazıyordu okuyunca aklıma direk babam geldi evet o varsa yalnız değilim ve sizler hiç tanımadığım insanlar annelerim, ablalarım ,abilerim, ve babam, babalarım
Sizler de ve daha niceleriniz,

BEN H.i

Bugüne kadar babamın adalet istediği kızı
Ben H.İ ‘aaaa bu o mu’ diye yüzüme anlamadığım bir bakışla baktıkları kızım evet o benım
Babası Ahmet İ.’nin ‘Kızım için adalet istiyorum’ diye ortalığı tırnakladığı kızı evet o benim ben H.İ
Annesiyle okula, sinemalara gitmesi gerekirken karakollara , hastaneler, mahkemeye, avukatlara gitmek zorunda bırakılan evet işte o benim doğru tanıdınız. Bildiniz.
Ama bilmediğiniz geceleri korkuyla uyuyamadığım artık örgenci olmadığım artık hep yaşımdan daha büyük görüldüğüm …..
Evet ben H.İ bugune kadar babasının KIZIM İÇİN ADALET İSTİYORUM dediği kızı
Şimdi ben H .İ kendim için ADALET İSTİYORUM SESİME SES VERİN

ZANLI 9 GÜNDE SERBEST BIRAKILDI

Sarayköy İlçesi’nde yaşayan Ahmet İ., 16 yaşındaki kızı H.İ.’nin akrabası A.Ç.’nin tecavüze uğradığını iddia ederek geçen şubat ayında şikayetçi oldu.

Gözaltına alınan A.Ç. önce nöbetçi mahkemece tutuklandı, ardından, üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu 9 gün sonra serbest bırakıldı.

A.Ç.’nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmasına tepkili olan Ahmet İnce, sosyal paylaşım sitelerinde ‘Kızım İçin Adalet İstiyorum’ isimli bir platform oluşturarak imza kampanyası başlattı.

Kampanyaya destek veren yaklaşık 60 bin kişiden destek geldi, imzalar toplandı. Türkiye genelinde çok sayıda sivil toplum kuruluşundan da babaya destek verirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de twitter hesabından konuyla ilgilendiğini ve davaya müdahil olacaklarını açıkladı. Bakanlık ayrıca tecavüz zanlısı için mahkemeye “Tutuklu yargılayın” başvurusunda bulunup, müdahil oldu.

ÇOCUK TECAVÜZÜ

Ve günlerdir konuştuğumuz “çocuk gelinler” konusu.
“Yeni Asır’da bundan sonraki haberlerde bir daha ‘çocuk gelin’ ifadesini görmeyeceğinizin sözünü verdim” dedi sevgili Şebnem.

“Kimilerine göre bu bir; pedofili, sapıklık, sübyancılık, çocuklara yönelik tecavüz idi ama bizim haber dilinde tercih edeceğimiz ifade; ‘çocuk veya küçük yaşta zorla evlendirilen’ şeklinde olacak” diyerek yine farkını ortaya koydu.

Evet bana göre de bu bir pedofili. Kerli ferli adamların küçücük kızları koyunlarına almak istemeleri sapıklık, sübyancılık ve çocuk tecavüzü. Bu yüzden “çocuk” ile “gelin” kavramlarını yan yana getirmek doğru bir ifade değil.

Çünkü; Bu bir suç. Bir çocuğun zorla evlendirilmesi bir “cinsel istismar” suçudur. “Gelenek, göreneklerimiz” diyerek bu suça seyirci kalamayız. Kalmamalıyız. Kız çocuklarının başlık parası ile alınıp satılmasını, berdel ile takas edilmesini anlamaya ve bunu makul görmeye hele masumane bulmaya çalışmamalıyız.

“Annelerimiz, anneannelerimiz de küçük yaşta evlenmişlerdi” diyerek bunun üzerine güzellemeler yapmamalıyız. Hele hele televizyon programlarına çıkarıp “bakın ne kadar mutlular!” propagandası yapmamalıyız.

TECAVÜZ TÖRENİ

Bakın ne diyor avukat Hülya Gülbahar: “Bir kız çocuğu zorla evlendirilirken toplum ona gelin muamelesi yapıyor.

O çocuk giydirilip, kınalar yakılıp, evlendirilip, düğünde oynatılırken, akraba, konu-komşu pastalar yiyip limonatalar içiyor. Orada düğüne katılanların da yargılanması gerekiyor.

Çünkü suça iştirak ediyorlar.” Yani diyor ki, “Bu bir düğün değil. Bu bir tecavüz töreni. Ve toplum düğünle kız çocuğuna tecavüzü kutluyor.

Aslında resmi nikah kıyılmadan dini nikah kıyılması Türk Ceza Kanunu’na göre suç.

Dolayısıyla imam nikahına ve sonrasında düğüne iştirak eden herkes bu suça ortak olmuş oluyor.

TCK’da bu konuda suça azmettirmek, iştirak etmek, suçu ve suçluyu övmek gibi sayısız ceza maddesi var.

Din görevlileri resmi nikah cüzdanını görmeden imam nikahı kıyarsa 6 ay hapisle cezalandırılır. 219. madde ise din görevlilerinin vazife ve sorumluluklarına aykırı durumlarda ayrıca ceza getiren bir maddedir. Çünkü çocuğun cinsel istismarına onay vermek, göz yummak gibi ağır bir suç söz konusudur.

279. maddeye göre de olayı öğrenmesine, duymasına rağmen ihbarda bulunmayan tüm kamu görevlilerinin 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

Pedofili Nedir ?

Pedofili ya da sübyancılık, yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık. Bu durumdan muzdarip kişilere pedofil ya da sübyancı denir.
Sübyancılar -tipik olarak- yetişkin cinsel ilişkiden zevk almakta güçlük çekerler, özgüvenleri eksik olabilir ve çocuklarla ilişkiyi yetişkinlere nazaran daha az tehdit edici bulurlar. Sübyancının eğilimi karşıt cinse veya kendi cinsine olabilir. Sübyancıların büyük bir çoğunluğu erkektir ve bu durum kadınlarda çok nadir görülür.

Kökenbilim

Arapça kökenli sübyan sözcüğü ‘çocuklar’ anlamına gelir.
Türkçeye İngilizce paedophilia kelimesinden geçen “pedofili” sözcüğünün kökeni; Yunanca pais sözcüğünün kökü olan paid (çocuk, oğlan sözcüğünün birleştirme hâli “paido-” ve -philia (düşkünlük, özellikle anormal sevgi) sözcükleridir.

Cinsel münasebet

Sübyancılar sıklıkla cinsel birleşmeden önce kurbana dokunmak ya da cinsel organlara bakmak yoluyla cinsel doyuma ulaşırlar. Kurbanın olay anındaki tepkileri; korku (özellikle şiddete maruz kalındıysa), şaşkınlık veya pasif haz olabilir. Cinsel ilişki, özellikle şiddete maruz kaldıysa, çocukta çok ciddi travmalara neden olabilir. Bazı durumlarda kurban, cinsel ilişkiden çok, ebeveynlerinin daha önceki uyarılarını dinlemediğini düşünerek suçluluk ve sıkıntı çeker. Cinsel saldırıya uğrayan çocuklar sıklıkla sorunlu bir yetişkinlik dönemi yaşarlar. Çalışmalar, çocukluğunda cinsel saldırıya uğramış erkeklerin yetişkinliklerinde cinsel suç işleme olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Çocukluğunda cinsel saldırıya uğramış kadınlar ise daha çok uyuşturucu bağımlılığı veya seks işçiliği gibi kendini yıkıma götüren davranışlara meyilli olurlar.

Hukuki boyut

Sübyancılık, birçok kıta Avrupası hukuk düzeninde cinsel suçların en önemlisi kabul edilir. Genellikle kurbanın yaşı küçüldükçe ve kurbanla saldırgan arasındaki yaş farkı arttıkça cezalar artar.En büyük cezalar genellikle livataya (ters ilişki) verilir. Suçluların %50’sinden fazlası kurbanların akrabaları, aile dostları ya da tanıdıklarıdır.
Türkiye, Google’da çocuk pornosu aramalarında birinci sırada yer almaktadır.

PAYLAŞ
Önceki makaleBang & Olufsen Yeni Yıla Çok Sesli Girdi
Sonraki makaleHer Sevda Bir Veda çok şaşırttı !
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.