Reklam SMS’lerinde Yeni Dönem Yarın Başlıyor!

Reklam SMS’lerinde Yeni Dönem Yarın Başlıyor!

PAYLAŞ

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) aldığı yeni karar kapsamında artık vatandaşı rahatsız eden kumar ve yasa dışı reklam uygulamaları yönlendiren SMS‘ler tespit ve engel yasağını getirecek.

BTK kararı ile alfanümerik başlığa sahip SMS’leri başlatan işletmeci bilgisi, söz konusu SMS’lerin sonunda yer alacak 4 haneli kodla belli olacak. Böylece SMS’i hangi operatörün başlattığı bilinecek ve bu operatörler üzerinden izinsiz SMS gönderen kişi yada şirketler rahatlıkla tespit edilebilecek.

Uygulamada temel maksat vatandaşın operatörü tespit edebilmesi değil, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın operatörü ve sonrasında da operatör üzerinden izinsiz SMS göndereni tespit edebilmesini. Bu şekilde tespit edilecek rahatsız edici ve izinsiz SMS gönder kişi veya şirketlere cezai yaptırım da hızlıca uygulanabilecek.

cep-sms

Kumar Çeteleri Bulunacak

Uygulama, uluslararası boyutta faaliyet gösteren kumar çetelerinin gençleri tuzağa çekmek için kullandıkları SMS oyununu bitirecek. Yeni düzenleme ‘başlıklı SMS’ denilen gönderen şirketin adının yazdığı yurtiçi SMS‘leri kapsayacak.