Sanal Gözlük ‘HTC Vive’ ile Sınırsız Yeni Bir Hayat

Sanal Gözlük ‘HTC Vive’ ile Sınırsız Yeni Bir Hayat

PAYLAŞ

HTC, Barcelona’da gerçekleştirilen Dünya Mobil Kongresi’nde kitleleri sanal gerçekliğe (Virtual Reality-VR) bir adım daha yakınlaştırmaya yönelik planlarını açıkladı.
HTC, dünyanın en büyük oyun markası Valve ile gerçekleştirdiği stratejik ortaklık ile Valve’ın Steam VR teknolojisi ile çalışan ilk uçtan uca sanal gerçeklik paketinin piyasaya çıkışı ile tüketicilerin teknoloji ve etraflarındaki dünya ile etkileşime geçme şeklini dönüştürmeyi vaat ediyor. HTC Vive geliştirici sürümü bu bahar, tüketici sürümü ise 2015 yılının sonundan itibaren piyasaya sürülecek.

Vive, Valve’ın sanal gerçeklik takip ve giriş teknolojilerini HTC’nin dünyaca ünlü tasarımı ile bir araya getirerek bugüne kadar konsept aşamasının ötesine geçmekte zorlanan bir sektör için yeni bir altın standardı belirliyor. “Bir şirketin insanların dünya ile etkileşime geçme ve birbirleri ile iletişim kurma şekillerini tamamen değiştirmesinin nadir rastlanan bir durum olduğunu” belirten HTC CEO’su Peter Chou konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bunu daha önce de akıllı telefon teknolojimizin geliştirilmesi ile başarmıştık ve Valve ile ortaklığımız yoluyla şimdi de tüketicilerin bundan önce sadece hayalini kurabildiği sanal gerçeklik teknolojisi ile ikinci defa yapmış oluyoruz.”

Büyüleyici kalite, tamamen sarmalayıcı deneyim

HTC Vive, bir VR paketinde görülebilen en sarmalayıcı deneyimi sunarak insanları bir anda başka dünyaların içine yerleştiriyor. HTC ve Valve, Hareket Algılayan Kontrol Birimleri ile Tam Oda Ölçeğinde 360 Derece Çözüm’ü hayata geçirerek ayağa kalkıp etrafta dolaşmanıza ve sanal alanınızı keşfetmenize, nesneleri her açıdan incelemenize ve çevrenizle gerçek anlamda etkileşime girmenize imkân veriyor. Performans için yeni bir temel ölçüt belirleyen gözlük, yüksek kaliteli grafik, saniyede 90 kare video ve inanılmaz ses kalitesi sunuyor.

HTC aynı zamanda kendinizi sanal çevreniz ile tek vücut halinde hissetmenizi sağlayacak yeni kablosuz VR kontrol birimlerini de hayata geçiriyor. Çift olarak sunulan yeni HTC Steam VR Kontrol Birimleri geniş bir VR deneyimleri yelpazesi ile çalışacak şekilde çok yönlü olmak üzere tasarlanıyor. Tipik oyun kontrol birimlerinin aksine, HTC Steam VR Kontrol Birimleri’nin kullanımı basit ve sezgisel olduğundan herkesin deneyiminden en üst düzeyde faydalanabilmesine yardımcı oluyor.

Oyun ve ötesi

Vive Geliştirici Sürümü’nün beta versiyonları daha şimdiden aralarında Vertigo Games, Bossa, Barry –Fireproof, Dovetail Games, Wemo Labs, Google, Steel Wool Games ve Owlchemy’nin de bulunduğu dünyanın en iyi oyun geliştiricilerinden bazılarından zengin eğlence içeriği de yarattı. Valve’dan Ken Birdwell, HTC ile işbirliklerinin, iki şirketin en cazip ve eksiksiz VR deneyimini üretmek konusundaki ortak arzusundan güç aldığını belirterek, “İçerik üreticileri için Vive Geliştirici Sürümü’nün sunulması bu hedefe ulaşmaya yönelik çalışmalarımızda son derece önemli bir kilometre taşı” dedi.

Her ne kadar muazzam oyun deneyimleri VR evreninin temel unsuru olsa da, oyunun ötesindeki potansiyel sınırsız. VR için daha geniş bir vizyonu gerçekleştirmeyi taahhüt eden HTC ve Valve, günlük deneyimlerde dönüşümde gerçek bir fırsat da görüyorlar. Seyahat, bir oyunda yer alma, arkadaşlar ile buluşma, hatta alışveriş dahi bir daha asla aynı olmayacak ve şirketler bu vizyonu gerçeğe dönüştürebilmek için Google, HBO, Lionsgate ve Tayvandaki Ulusal Saray Müzesi’nin de aralarında yer aldığı önde gelen içerik üreticiler ile birlikte çalışıyorlar.

Vive ile ilgili konuşan HTC Bağlantılı Ürünler Bölümü İcra Direktörü Jeff Gattis “HTC Vive, eğlenme, birbirimiz ile iletişim kurma, öğrenme ve zaman içinde üretkenliğimizi artırma şeklimizi tamamen yeniden tanımlayan bir uçtan uca çözüm ile sanal gerçekliği ana görüş haline getirmemize yardımcı olmaları için tüm geliştirici ve içerik üreticileri için heyecan verici bir fırsat sunuyor. HTC Bağlantılı Ürünler İcra Direktörü Jeff Gattis, “HTC Vive bir gerçek. Ve şu an burada. 2016 başlamadan önce de tüketiciler için hazır olacak” dedi.