Sony’den 30.000 Dolar Para Ödüllü Fotoğraf Yarışması

Sony’den 30.000 Dolar Para Ödüllü Fotoğraf Yarışması

PAYLAŞ

Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2016 başvuruları devam ediyor.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, fotoğrafçılık dünyasında bir otorite kabul ediliyor. Çeşitli düzeylerdeki fotoğrafçılar, eserlerini yarışmanın Profesyonel, Açık, Genç, Ulusal Ödüller ve Öğrenci olan beş kategorisinden istediklerine gönderebiliyor. Verilecek ödüller arasında Sony’nin en yeni dijital görüntüleme cihazları, Londra’daki Somerset House’ta düzenlenecek olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sergisine katılım, 2016 ödül kitabında eserlerinin yayınlanması ve kazanlara 30.000 dolar para ödülü yer alıyor.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından düzenlenen dünyanın en büyük fotoğrafçılık yarışması 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri için başvuru süreci devam ediyor. 

Başvurular www.worldphoto.org adresi üzerinden ücretsiz yapılıyor. Çeşitli düzeylerdeki fotoğrafçılar, eserlerini yarışmanın Profesyonel, Açık, Genç, Ulusal Ödüller ve Öğrenci Fokus olan beş kategorisinden istediklerine gönderebiliyor.

"Due to low temperature a freezing village boy stands next  to natural thermal hot water pool while his water buffalos are already enjoying the heat. Shot in March 2014 at Bitlis, East Anatolia, Turkey TURKISH: Doğal termal sıcak su kaynağının yanında sağuktan fazlası ile etkilenmiş çoban çocuk, mandalarının yanına, havuza girmek üzere. Mart 2014'de Bitlis'de çekildi."
Doğal termal sıcak su kaynağının yanında sağuktan fazlası ile etkilenmiş çoban çocuk, mandalarının yanına, havuza girmek üzere. Mart 2014’de Bitlis’de çekildi.”

Türkiye Ulusal Ödülü için www.worldphoto.org adresi üzerinden ‘Açık’ kategorisinin on adetten oluşan alt kategorilerden birine katılmak yeterli. Jüri üyeleri, bu kategorilerdeki bir Türk vatandaşı tarafından çekilen en iyi tek fotoğrafı tespit ederek ödüllendirecek. Bu özel ödül, fotoğrafçıların çalışmalarının küresel ölçekte görülmesi ve dünyanın önde gelen fotoğrafçıları ile birlikte tanınması için olağanüstü bir fırsat sunuyor.

sony-world

2016 yılında yarışmada bir yenilik olarak, 14 farklı Profesyonel kategori Sanat ve Belgesel olmak üzere iki farklı başlık altında birleştiriliyor. Yapılan bu değişiklikle, fotoğrafçıların ödül kazandıkları alanların daha net bir yapıya kavuşturulması hedefleniyor. Her iki başlık altında yeni kategoriler yer alıyor. Sanat başlığı altında yeni olarak Kurgu ve Doğal; Belgesel başlığı altında ise Günlük Hayat ve Çevre kategorileri bulunuyor.

Yeni işbirlikleri sayesinde ödül kazanan fotoğrafçılara yeni fırsatlar sunuluyor

2016 yılına ait bir diğer yeni gelişme de dünyanın en uzun süredir yayımlanan fotoğrafçılık dergisi British Journal of Photography’nin (BJP) Dünya Fotoğraf Organizasyonu ve yarışmanın Öğrenci kategorisiyle yaptığı işbirliği. Bu işbirliği kapsamında Öğrenci kategorisinde ödüle layık görülen sanatçı, çalışmalarının bir seçkisini BJP web sitesinde foto galeri olarak yayınlayacak ve ayrıca bir süre derginin Instagram hesabının yönetimini de eline alacak.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, katılımcılara bir dizi imkânı da beraberinde getiriyor. Öncelikle, gönderilen eserlerin tamamı, fotoğrafçılık alanının önde gelen uzmanlardan oluşan jüri tarafından gözden geçilerek. Bunun yanı sıra, ödül için finale kalan ve ödül kazanan fotoğrafçılara, dünya sahnesine çıkma ve tanınma imkanıyla birlikte Dünya Fotoğraf Örgütü üzerinden çalışmalarını tanıtma ve satma olanağı da sunulacak.

30.000 dolar para ödülü

Verilecek ödüller arasında Sony’nin en yeni dijital görüntüleme cihazları, Londra’daki Somerset House’ta düzenlenecek olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sergisine katılım, 2016 ödül kitabında eserlerinin yayınlanması ve kazanlara 30.000 dolar para ödülü yer alıyor.

Türkiye Ulusal Ödülü’nü kazanan isim Sony A6000 model fotoğraf makinesi kazanırken dereceye giren diğer iki eser, birinci ile birlikte Londra’da düzenlenecek olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi’ne katılacak.