Sony’den Profesyonel El Tipi Video Kamera NXCAM

Sony’den Profesyonel El Tipi Video Kamera NXCAM

PAYLAŞ

Sony, yüksek teknolojili ve maliyet performanslı NXCAM profesyonel video kamera serisinin yeni üyesi HXR-NX100’ü görücüye çıkarıyor.

Etkinliklerden belgesellere çok çeşitli profesyonel uygulamaları destekleyen Sony HXR-NX100 etkileyici görüntü kalitesi, kolay kullanım ve geniş kayıt formatı seçeneklerini bir araya getiriyor. Cihaz, Ekim 2015’te piyasaya sürülecek.

HXR-NX100‘de 20 megapiksel 1.0 tipi Exmor R arka aydınlatmalı CMOS Sensör bulunuyor. Super 16 mm film karesiyle yaklaşık aynı büyüklükte olan sensör, ışığın az olduğu durumlarda bile yüksek çözünürlük, düşük gürültü ve harika görüntü kalitesi sunuyor. Ayrıca, günümüzün çeşitli çekim gereksinimlerini karşılamak için alan derinliği üzerinde daha fazla kontrol olanağı veriyor. Etkileyici görüntü kalitesi sağlayan bir diğer öğe olan sabit Sony G lens, geniş uçta 29 mm görüş açısından 12x optik yakınlaştırma sunuyor. Bu oran, By Pixel Super Resolution Teknolojisi sayesinde tam çözünürlük korunarak Clear Image Zoom ile 24x’e çıkarılabiliyor. Ayrıca yakınlaştırma performansı bir Dijital Genişletici ile iki kat daha artırılarak 48x’e kadar çıkarılabiliyor. Bu özellikler, dahili 4 kademeli ND filtresiyle birlikte HXR-NX100’ün her ortamda kaliteli içerik yakalamaya hazır olmasını sağlıyor.

HXR-NX100, her tür çekimde kalite, güvenilirlik ve gönül rahatlığıyla kullanım sağlayan hafif ve kullanımı kolay bir form sunmak için ergonomik olarak tasarlandı. Üç bağımsız manuel lens halkası; yakınlaştırma, odak ve iris işlevlerine kolay erişim sağlıyor. Video kamerada ayrıca HDMI, Çoklu/Mikro USB, XLR terminalleri, REMOTE, Kompozit (BNC) ve HVL-LBPC Video Işığı ve UWP-D kablosuz mikrofon serisi gibi çeşitli aksesuarları kablosuz kullanma imkânı sunan Çoklu Arabirim (MI) Yuvası gibi birçok bağlantı seçeneği bulunuyor.

Sony NXCAM serisinin kayıt esnekliğini daha da artırmak için HXR-NX100; AVCHD, DV ve XAVC S 50 Mb/sn formatlarında kayıt yaparak farklı seçenekler ve yüksek kaliteli görüntüler sunuyor. Uygun maliyetli ve kolay bulunan tüketici bellek kartlarına kayıt yapma imkânı, çalışma esnekliğini en üst düzeye çıkarıyor. HXR-NX100’de çift ortam yuvası bulunuyor. Bu yuvalar, iki bellek kartına eşzamanlı olarak ya da ilk kart dolduğunda kaydın otomatik olarak diğer karta geçtiği sıralı modla kayıt yapma imkânı sunuyor.

Sony Profesyonel Çözümler Avrupa Ürün Pazarlama Müdürü Robbie Fleming, “Büyük 1.0 tipi Exmor R CMOS sensörü sayesinde HXR-NX100, en iyi çözünürlük, alan derinliği kontrolü ve düşük ışık performansını sunarak içerik oluşturucularının her ortamda güzel görüntüler yakalayabilmesini sağlıyor. Ergonomik tasarımı rahat bir kullanım sağlarken, XAVC S 50 Mb/sn formatında kayıt yapma imkânı video kameranın, etkinlikler ve kurumsal videolar gibi çeşitli çekimlerde kaliteli içerik sunacağı anlamına geliyor. HXR-NX100 sayesinde profesyoneller, yapmayı sevdikleri işe minimum çabayla odaklanmalarını sağlayacak çok yönlü bir video kameraya sahip olacak.” şeklinde konuşuyor.

HXR-NX100’ün öne çıkan özellikleri

  • Etkileyici görüntü kalitesi için 1.0 tipi Exmor R CMOS Sensör ve Sony G lens. 20 megapiksel sensör ve gelişmiş Sony G lensin yüksek hassasiyeti ve harika çözünürlüğü, ışığın az olduğu durumlarda bile (minimum aydınlatma 1,7 Lüks *) çarpıcı ayrıntılar, renkler ve geniş dinamik aralık sunuyor

* NTSC modeli: 1/30 saniye deklanşör hızı, İris ve kazanç otomatik.

PAL modeli: 1/25 saniye deklanşör hızı, İris ve kazanç otomatik

  • Geniş aralıkta çekim için maksimum 48x yakınlaştırma. Lens geniş uçta 29 mm görüş açısından 12x optik yakınlaştırma sunuyor. Bu oran, By Pixel Super Resolution Teknolojisi sayesinde tam çözünürlük korunurken Clear Image Zoom ile 24x’e çıkarılabiliyor. Yakınlaştırma performansı Dijital Genişletici ile iki kat artırılarak 48x’e kadar çıkarılabiliyor.
  • Üç bağımsız manuel lens halkası, dahili 4 kademeli ND filtresi ve diğer profesyonel işlevler. Manuel lens halkaları; yakınlaştırma, odak ve irisin sezgisel biçimde kontrol edilmesini sağlıyor. Dahili 4 kademeli ND filtresi parlak sahnelerde pozlamayı kontrol etmeye yardımcı oluyor. Diğer profesyonel özellikler arasında kolay görüntüleme için 0,24 tipi 1.550.000 noktalı EVF ve 3,5 tipi 1.550.000 noktalı LCD ile HDMI, Çoklu/Mikro USB, XLR terminalleri, REMOTE, Kompozit (BNC) ve video ışığı ve kablosuz ses için kusursuz entegrasyon sunan Çoklu Arabirim (MI) Yuvası gibi çok çeşitli profesyonel arabirimler bulunuyor.
  • Birçok formatta kayıt yapabiliyor. Video kamera geleneksel iş akışına uygun olan AVCHD ve DV formatları ile özellikle profesyonel ihtiyaçlar için daha iyi görüntü kalitesi sunan, yeni uygulanan XAVC S 50 Mb/sn formatı gibi çeşitli seçenekler sağlıyor.
  • Kayıt esnekliği için çift ortam yuvası. İki bellek kartı yuvası; yedekleme; eşzamanlı, sıralı ve bağımsız kayıt gibi çeşitli kayıt seçeneklerine olanak tanıyor. Video kamera, SDXC ve SDHC kartların yanı sıra Memory Stick PRO Duo (Mark 2) ve Memory Stick PRO-HG Duo™ ile de uyumlu. “SIMULmodu, iki bellek kartına eş zamanlı kayıt yapma imkânı sunarken “RELAY” modu, ilk bellek kartı dolduğunda kaydın otomatik olarak ikinci bellek kartına geçmesini sağlıyor. Kullanıcı ayrıca farklı bellek kartlarına kaydı bağımsız olarak başlatmak ve durdurmak için video kamera üzerindeki düğmeleri kullanabiliyor.