SSD Neden Tercih Edilmeli ?

SSD Neden Tercih Edilmeli ?

PAYLAŞ

Gelişen teknoloji ile birlikte artık hassas ve yavaş hard diskleri tarihe gömdük. Peki Hayatımıza yeni giren SSD’ler ne kadar etkili? Samsung tarafından geliştirilen bu teknoloji, veri depolama alanında yepyeni bir dönemi başlattı. Gelin SSD lerin özellikeri ne yakından bakalım.

Sabit diskler (HDD) mekanik parçalar içerir. SSD ’ler ise hareket eden bir parça içermez. SSD ile HDD nin ikiside depolama birimi olarak kullanılır. Ancak HDD ‘lerde dosyalar metal plak üzerinde yazılır, SSD de ise sistem farklıdır. Flash bellek ler gibi ama daha büyük depolama boyutları kullanılır ve çok daha hızlıdır.

Katı hal sürücüler sayesinde bilgisayarınız HDD li halinden çok daha hızlı açılır. Öyle ki SSD ile çalışan programlarında açılma süreleri HDD’ li bilgisayarlara göre 2-3 kat a kadar daha hızlıdır. Aşırı düşük okuma ve yazma gecikme süreleri vardır. Daha hızlı rastgele erişim süresine sahiptir. Düşük güç tüketimi ve ısı üretimi vardır. HDD den çok daha az güç tüketir daha az ısınırlar yani. HDD den daha küçük boyutlara sahiptir ve daha hafiftir. Dosyalara erişim hızı çok yüksektir. Oyun ve uygulamalarda daha fazla performans gösterirler.

SSD’lerin kullanım sürelerinin oldukça uzundur. The Tech  tarafından yapılan bir test ile aralarında Kingston’un HyperX 3K, Samsung’un 840 Pro, ve Intel’in 355 modellerinin de bulunduğu cihazlara durmaksızın 10GB’lık dosyalar yazılıp silindi.

Bu dört cihazda petabyte’a ulaşmadan bozulsa da, Samsung ve Kingston’un modellerinin iki petabyte’ı aştığı belirtildi. Normal bir bilgisayar kullanıcı SSD ’ye yılda 1 TB veri yazdığı düşünüldüğünde bu rakam SSD ’nizi teorik olarak tam 1000 sene kullanabileceğiniz anlamına geliyor.