Süper Ay Tutulması Bu Gece Yaşanacak!

Süper Ay Tutulması Bu Gece Yaşanacak!

PAYLAŞ

Ay bu gece bir kez daha Dünya’nın gölgesinde kalacak. Tutulmayı ‘süper’ kılan, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu anda gerçekleşecek olması.

Süper Ay Tutulması veya Kanlı Ay Tutulması olarak bilinen ay tutulması NASA’nın internet sitesinden de canlı olarak yayınlanacak. Tutulmalar nedeniyle ısı değişimleri ve güneş enerjisiyle çalışan araçların bir anda ışınları alamaz hale gelmesi teknik sorunların büyümesine yol açabiliyor.

super-moonAy, Dünya’ya en yakın noktaya ulaştığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözüküyor. Ay tutulması da Dünya’nın Güneş ile Ay’ın arasına girip, Ay’ın üzerine gölgesinin düşmesiyle oluyor. Süper Ay tutulması da bu iki olayın aynı anda meydana gelmesiyle yaşanıyor. Süper Ay tutulması sırasında, Dünya’nın  Ay’ı kızıla boyaması nedeniyle bu olaya ‘Kızıl Ay tutulması’ ya da ‘Kanlı Ay tutulması’ da deniyor.

Süper Ay Tutulması Türkiye’den Görülecek mi?

Süper ay tutulması hava bulutlu olmazsa Türkiye’den izlenebilecek. Süper Ay tutulması 28 Eylül Pazartesi, sabaha karşı TSİ 03:00’te başlayacak. Ay yüzeyinin en çok gölgede kaldığı an ise saat 5:57’de olacak. Türkiye’den izlenebilen son tutulma, 20 Mart’ta gerçekleşen Güneş tutulmasıydı. NASA tam tutulmanın 1 saat 11 dakika süreceğini belirtiyor. Süper Ay tutulması Türkiye’den 6:30’a kadar izlenebilecek.

Ay Tutulması Türkiye’de Ne Zaman Görünecek

Süper Ay tutulmaları 1900 yılından bu yana sadece 5 kez gerçekleşti. Son Süper Ay tutulması ise bundan 33 yıl önce, 1982’de meydana gelmişti. Bir sonraki süper tutulmanın ise 2033’te yaşanacak.