Telsim ‘den Gelen İcra Takip Mektuplarına Dikkat

Telsim ‘den Gelen İcra Takip Mektuplarına Dikkat

PAYLAŞ

1994 ve 2006 yılları arasında mobil operatör olarak hizmet veren Telsim. Geçtiğimiz yıllara ait borcu olan müşterilerine, aradan geçen 10 yıllık sürenin ardından icra takibi mektupları göndermeye başladı.

Türkiye’de ikinci mobil operatör olarak hizmet sunan Telsim, 2006 yılı itibariyle TMSF’ye devredilmişti. O yıllarda şirkete borcu olan kullanıcılara hukuk büroları tarafından geçtiğimiz günlerde uyarı mektupları gönderilmeye başlandı. TMSF ile ortak çalışan 100’den fazla hukuk bürosunun eski abonelere gönderdiği uyarı mektuplarında, Telsim’e borcu olanlar ödeme yapmaya çağrıldı.

Avukatlar ve Hukuk büroları tarafından gönderilen mektupta “Telsim’e olan borcunuzun ödenmediği tespit edilmiştir. Sizi Telsim olarak ödeme yapmaya davet ediyoruz. Ödeme yapmayı kabul etmediğiniz takdirde, hakkınızda icra takibi başlatılacaktır …” şeklinde bir ibare yer alıyor.

Telsim’e Olan Borcunuzu Sorgulamak için

Telsim’e borcu olan kişiler, telsimborcumbitsin.com adresine giderek borçlarını sorgulayabilir, ödeme işlemleriyle ilgili gerekli bilgilendirmelere ulaşabilirler. TMSF tarafından borç sorgulama sitesinde GSM numarası veya ad – soyad ile kolaylıkla yapılabiliyor.

10 Yılı Aşmış Borçlar Zaman Aşımı Kapsamı

İşin hukuki ve yasal tarafına baktığımızda Telsim’in tüm haklarının 2006 yılında Vodafone’a geçtiği, fakat bu tarihten önceki borçların devredilmediği görülüyor. Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise “Telsim kapanalı 15 sene oldu. Bu durumlarda zaman aşımı 10 yıldır. Ancak bazı hukuk bürolarının Telsim’e borcun var diye mektup gönderip haciz tehdidi yapıyorlar. Bununla ilgili yüzlerce şikayet aldık. Borçlar kanununa göre 10 yıllık zaman aşımı vardır. Mektup alanlar buna itibar etmesinler. İcra dairesine gidip itiraz etsinler” şeklinde konuştu.