Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Azerbaycan Ziyaretiyle İlgili Açıklama Yaptı!

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Azerbaycan Ziyaretiyle İlgili Açıklama Yaptı!

PAYLAŞ
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Azerbaycan Ziyaretiyle İlgili Açıklama Yaptı!
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Azerbaycan Ziyaretiyle İlgili Açıklama Yaptı!

Türkiye’nin son dönemdeki en önemli gündemi Ay’a gerçekleştirilecek olan yolculuk. Türkiye Uzay Ajansı tarafından duyurulan Milli Uzay Projesi ile Türkiye’nin uzay hedefleri paylaşılmıştı. TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da konuyla ilgili açıklamalarıyla bizleri aydınlatıyor. Gelişmelerden ve planlamalardan bahseden Yıldırım, geçtiğimiz günlerde de önemli açıklamalar yaptı.

Birtakım görüşmeler için Azerbaycan ziyaretine çıkan Yıldırım, görüşmeler ve TUA’nın izleyeceği yol hakkında açıklamalar yaptı. Ek olarak Azerbaycan ile yapılabilecek iş birlikleri için de sinyaller verdi.

Görüşmeler Olumlu Geçti

TUA başkanı

Azerbaycan görüşmelerinin çok olumlu geçtiğini belirten Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Hüseyin Yıldırım şunları söyledi:

“Azerbaycan’da gerçekten bir birikim var. Uydu işletmeciliği gibi konularda altyapı var. Temel bilimlerde çok iyi bilim insanları var. Bunlardan Türkiye’nin bu program çerçevesinde genel olarak istifade etmesi söz konusu. Önümüzdeki günlerde diğer ülkeleri de buna katarak, bir güç birliği içerisinde inşallah bu uzaydaki varlığımızı tahkim etmeyi hedefliyoruz.

Biz Türkiye olarak ‘bunu yapmalıyız, yapabiliriz’ diye yola çıktık ve yapabileceğimize de inanıyoruz. Ama biz istiyoruz ki, burada bir uluslararası iş birliği olsun, öncelikle de kardeşlerimizle olsun.”

Birçok Ülkeyle Görüşme Yapıldı

Uzay roketi

Milli Uzay Programı için dünya çapında bir ilgi olduğunu vurgulayan Yıldırım, pek çok ülkenin de paydaş olmak istediğini belirtti. TUA Başkanı Yıldırım, “TUA olarak 20’ye yakın ülkeyle görüşmelerimizi sürdürüyorduk. Bunu devam ettireceğiz. Bunların arasında Rusya, Amerika, Çin, Japonya ve Avrupa ülkeleri gibi büyük ülkeler de var, kardeş ülkelerimiz başta olmak üzere, bu işlerde biraz daha geride olan ama önündekileri yakalamaya çalışan ülkeler de var. Dolayısıyla buradaki güç birliğinin hepimize faydası olacaktır.” dedi.

Uzay çalışmalarının çok masraflı olacağı yönündeki çekincelere de değinen Yıldırım, “Aklımıza gelen her şeyde uzay sistemlerini kullanıyoruz. ‘Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz’ bizim sloganımız ve buna gerçekten de inanıyoruz. Biz uzayda olmak zorundayız. Uzayda olmayan ülkeler fakirleşecektir. Bu paraları harcamazsak, ileride fakir hale düşeceğiz ve başka ülkelere bağımlı hale geleceğiz. Biz bunu istemiyoruz. Biz, uzayda güçlü şekilde var olalım. Şimdi harcayacağımız paralar, gelecekte tüm ekonomilere geri dönecektir.” ifadelerini kullandı.