Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Türkiye’nin Uzay Programı Hakkında Açıklama Yaptı!

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Türkiye’nin Uzay Programı Hakkında Açıklama Yaptı!

PAYLAŞ
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Türkiye'nin Uzay Programı Hakkında Açıklama Yaptı!
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Türkiye'nin Uzay Programı Hakkında Açıklama Yaptı!

Geçtiğimiz hafta açıklanan Türkiye’nin Uzay Programı hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım eleştirilere de cevap verdi. İlk olarak Türkiye’nin uzaya çıkmaktan daha ciddi problemleri var gibi eleştirilere cevap veren Yıldırım, ülkemizin uzayda var olmak zorunda olduğu ve yakın zamanda uzaya çıkamazsak diğer ülkelerden geri kalacağımız gerçeğini dile getirdi.

Türkiye’nin gelişmesi için uzaya çıkılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, 2023 ve 2028 planları hakkında konuştu. 2023 yılına gelindiğinde yapılacak görev için Türkiye’nin kendi imkanlarını kullanmayacağını, bu işin uluslararası bir iş birliği ile gerçekleştirileceğini dile getirdi. 2028 görevinin aşamaları da açıklamalar arasında yer aldı.

“Belki 2023’te de olmayacak belki 2025’te de olmayacak. Daha sonrasında bunu hedefliyoruz. Dolayısıyla bu safhayı bu zincirin bu ilk halkasını uluslararası iş birliği ile yapacağız. Bu kabiliyete sahip olan bir ülkeyle iş birliği yaparak bizi, aracımızı yakın yörüngeye çıkarmalarını sağlayacağız.”

Türkiye Uzay Ajansı Sunumu

2028 yılının sonuna kadar insansız uzay aracını Ay yüzeyine indirmek istediğini belirten Yıldırım, bunun 7 aşamadan oluştuğunu belirtti. İlk aşama olarak yerli uzay aracının Dünya yörüngesinin dışına çıkması, ikinci aşamanın ise roket motorunun ateşlenmesi olduğu söylendi. Yıldırım tarafından açıklanan diğer aşamalar ise,“3’üncü halka bu ateşlemeden sonra alınan ivmeyle Ay’a doğru bir yörünge takip ederek ulaşılması. 390 bin kilometre yol katedilecek ve 3 gün sürecek. 4’üncü aşama Ay’ın yörüngesine girilmesi. 5’inci aşama Ay’a yumuşak iniş yapılması. 6’ncısı Rover’ın indirilmesi. 7’ncisi Rover’ın topladığı bilgilerin ülkemize aktarılarak değerlendirilmesi.”

Yerli Roket Motoru Neredeyse Hazır

Yerli Roket Motoru

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım, 2028 yılında gerçekleştirilmesi planlanan görevde kullanılmak üzere geliştirilen yerli roket motorunun neredeyse hazır olduğunu ifade etti. Testlere bizzat kendisinin de katıldığını belirten Yıldırım, Ay’ın yüzeyine 2023 yılında sert iniş, 2028’de ise yumuşak iniş yapacaklarını dile getirdi. İlk inişin verileri ikincisi için önemli geliştirmeleri sağlayacaktır.

“3 günlük bir sefer yapılacak. Bu sefer esnasında uzay aracımız yerden kontrol edilecek. Ay’a varıldığında, Ay’ın yörüngesine girilmeden bir sert inişe yönlenecek. Bunu şöyle izah edebiliriz. Bu iniş takımları açılmayan bir uçağın yer inmesi gibi düşünülebilir. Araç hasar görecektir, kırılacaktır. Bilerek yapılmış bir sert iniş. Biz de ilk seferde bunu yaparak o safhaya kadar olan süreci kontrol etmiş olacağız. Tecrübe kazanmış olacağız. Böylece 2028’deki misyona hazırlık yapmış olacağız.”

Uzaya Çıkmak İçin Geç Kaldık

Türkiye'nin Uzay Programı

Türkiye’nin uzayda var olmak zorunda olduğunu belirten Yıldırım, uzayda olmak için geç kaldıklarını ve bundan dolayı pişmanlık duyduğunu da ifade etti:

“Şöyle eleştiriler de alınıyor. ‘Ülkemizin başka ihtiyacı yok mu? Fakir insanlarımız var’ diyenler oluyor. Bunun bununla hiçbir ilgisi yok. Uzayda olmazsak esas biz fakirleşmeye mahkumuz. Önümüzdeki dönemde hep aşağıya gideceksiniz. Çünkü Dünya’da olacak her şey uzaydan yönetilecek, uzaydan kontrol edilecek, müdahale edilecek. Her şey uzaydan olacak. Keşke daha evvel başlasaydık.”