Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Hizmete Açıldı

Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Hizmete Açıldı

PAYLAŞ

Konya Kızören’de bulunan 144 dönümlük alana 8 MW gücünde Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali kuruldu.

Hizmete giren güneş enerjisi santrali, yılda 6936 ton karbon salınımını engelleyerek 13.600.000 kWh enerji üretecek. 13.000.000 USD yatırımla gerçekleşen proje, TunçmatikPowergie 4 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Santral, 30 yıl endüstriyel ömre ve maksimum verimliliğe göre tasarlandı.

Powergie, Türkiye’nin En Büyük Projesine İmza Atmanın Gururunu Yaşıyor.

Tunçmatik-Powergie Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, konuyla ilgili olarak şu sözleri dile getirdi; “Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali projesine imza atmış olmak bizleri gururlandırıyor. Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyeli yatırıma dönüştürmenin önemi büyük. Ülkemizde elektrik üretiminin en büyük kaynağının doğalgaz olduğunu düşünürsek, Konya güneş enerjisi santrali üretmiş olduğu elektriğin karşılığı kadar doğalgazın ithalatını engelleyerek, milli yakıt güneşten faydalanmamızı sağlayacak ve ayrıca cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacaktır.” dedi.

turkiye-gunes-enerjisiSantralde 30.800 adet güneş paneli, 160 adet 50 kW gücünde invertör, 8 adet 1250 kVA gücünde trafo kullanıldı.

Türkiye’de güneş enerjisinin önemini bilen ve özellikle güneş enerjisi üretim tesislerinin açılmasında özenli görev bilinciyle hareket eden Powergie, güneşten elektrik enerjisi üretiminde Japonya’dan, Almanya’dan ve bu konuda öncü birçok ülkenin önde gelen firmaları ile iş ortaklıkları yaparak ülkemizde profesyonel tesisler kurmaya devam ediyor.