Uydudan İnternet Yeni Düzenlemeler Sonrası Ucuzlayacak

Uydudan İnternet Yeni Düzenlemeler Sonrası Ucuzlayacak

PAYLAŞ

İnternet erişiminde uydu üzerinden internet Türkiye’de kullanılmaya başlanırken uydu üzerinden kullanıma sunulan internet için önemli bir gelişme yaşandı. Uydu terminallerinden alınan ve fiyatlara doğrudan etki eden telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kaldırılmasıyla ilgili uzun zamandan beri Bakanlar Kurulu tarafından görüşmeler sürdürülürken yapılan görüşmelerde sonuca ulaşıldı.

Alınan karar Resmi Gazete’de yayınlanırken artık telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin alınmayacağı belirtildi. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu gelişme uydu üzerinden internet erişiminin daha ucuz olmasını sağlarken internet erişiminin önünde bir engel olarak görülen bu durum, piyasada işlem yapan pek çok firmayı da sevindirmiş durumda.

Uydu internet hizmetinin yaygınlaşmasının önünde büyük bir engel olarak görülen ücretler alınan karar ile birlikte kaldırırken özellikle yıllık olarak ödenen ücretlerin yüzde 10’unun bu ek ödemelerden oluştuğu belirtildi.

Uydu İnternette Durum Ne?

Uydu internet konusunda şu anda Türkiye genelinde 10 bin abone ve 25 milyon Türk Lirası büyüklüğündeki bir pazarın bulunduğu belirtilirken, yapılan bu düzenlemeler ile birlikte bu sektöre olan ilginin daha da artacağını belirtildi. Sektör ile ilgili hedefler hakkında yapılan paylaşımlarda bir yıllık süre içerisinde 20 bin abone ve 50 milyon Türk Lirası değerine sahip bir pazarın hedeflendiği belirtildi. Bir yılda mevcut kullanımın iki katı bir artış hedeflenirken yapılan düzenlemeler ile birlikte bu konuda gelişme sağlanması da kolaylaştırılmış durumda.