Uzaktan Eğitim İçin Dağıtılacak Tabletlerin Özellikleri Belli Oldu!

Uzaktan Eğitim İçin Dağıtılacak Tabletlerin Özellikleri Belli Oldu!

PAYLAŞ
Uzaktan Eğitim İçin Dağıtılacak Tabletlerin Özellikleri Belli Oldu!
Uzaktan Eğitim İçin Dağıtılacak Tabletlerin Özellikleri Belli Oldu!

Koronavirüs pandemisi, birçok sektörü olumsuz etkilediği gibi eğitim sürecine de büyük bir darbe vurdu. Geçtiğimiz eğitim yılının son birkaç ayını evlerinde geçiren ve uzaktan eğitimle sonlandıran öğrenciler için bu eğitim dönemi de oldukça zorlu geçecek gibi duruyor. Kısmen başlatılan yüz yüze eğitim dönemi ile birlikte, bazı sınıflarda iki gün olacak şekilde örgün öğretim sürüyor. Ancak bu günler dışında öğrenciler uzaktan eğitime de devam ediyorlar. Öğrencilerin uzaktan eğitimdeki en büyük problemi ise tablet/bilgisayar eksikliği.

Uzaktan eğitim süreci başladığı andan beri bu problemle yüzleşen binlerce öğrenci bulunuyordu. Uzun bir süredir bu konuyla ilgili çalışmalar yürüten Milli Eğitim Bakanlığı, tablet/bilgisayar eksikliği yaşayan ve uzaktan eğitime katılamayan öğrencilere 500 bin adet tablet bilgisayar dağıtılacağını açıklamıştı.

İhtiyaç sahibi öğrencilere tablet bilgisayar dağıtımı Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından gerçekleştirilecek. 2021 yılının başlarında dağıtılacağı düşünülen tabletler için öğrenciler bir hayli heyecanlı. Tabii ki en çok merak edilen ise bu tabletlerin donanımsal özellikleri.

Tablet Bilgisayarın Özellikleri

uzaktan-egitim-icin-dagitilacak-tabletlerin-ozellikleri-belli-oldu

MEB tarafından yapılan açıklamalara göre gelecek olan tablet bilgisayar en az 10 inç boyutunda bir ekrana sahip olacak. 8 çekirdekli bir işlemci ve 3 GB RAM ile geleceği bilinen tablet şu özelliklere sahip:

  • 10 inç veya üzeri, çizilme ve kırılmaya dayanıklı 10 noktadan dokunmatik özellikli 1920 x 1200 piksel ekran
  • En az 1.5 GHz hızlarında çalışacak 8 çekirdekli işlemci
  • En az 64 GB depolama alanı (32 GB dahili, 32 GB microSD kart desteğiyle gelebilir)
  • En az 3 GB RAM
  • 802.11 b/g/n Wi-Fi modülü
  • Android 8.0 veya daha güncel bir işletim sistemi
  • En az 2 MP ön kamera
  • En az 5 MP arka kamera
  • Darbe ve düşmeye dayanıklı koruyucu / silikon vb. materyalden üretilmiş kılıf
  • LTE SIM kart desteği

600 Milyon TL Bütçe Ayrıldı!

Dağıtılacak bu tabletler için dolar kuru 7,75 TL olarak sabitlenmiş. Bu şekilde 600 milyon TL’lik dev bir bütçe ayrıldığı ifade ediliyor. Önümüzdeki dönem eğitime nasıl devam edileceği henüz bilinmiyor.  Ancak tabletlerin uzaktan eğitimde zor bir süreçten geçen öğrenciler için çok yararlı olacağını söyleyebiliriz. Özelliklerine bakıldığında ise EBA’dan ders izleyebilmek için oldukça ideal olduğunu belirtelim.