Yavru Vatan’dan elektrikli otomobil: Günsel

Yavru Vatan’dan elektrikli otomobil: Günsel

PAYLAŞ

Kıbrıs’lı Günsel tam kapasite dolu batarya ile 350 km yol yapabiliyor. Yolculuğun maliyeti ise bugünkü elektrik birim fiyatlarıyla sadece 17,4 Türk lirası.

Yerli otomobil üretimi konusunda geri kalan ülkemiz elektrikli otomobiller konusunda da geri kalmamak için şimdiden kolları sıvadı. KKTC Yakın Doğu Üniversitesi, ilk yerli otomobil projesi Günsel Model 1 ile bu sürecin ilk adımı resmi olarak attı.

Basın toplantısı yoğun bir katılımla Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Fuaye alanında gerçekleştirildi. Etkinlikte ilk sözü alan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, otomobilin teknik özelliklerinini anlattı.

gunselmodel

Tam Şarjda 350 KM Menzil

Günsel, tam şarjda 350 km yol kat edebiliyor. Araç hızlı şarj teknolojisi ile yarım saatte boş olan pilini doldurabiliyor. 0-100Km hızlanmasını 8 saniyede gerçekleştiren otomobil, 500 bin km’den sonra bile batarya kayıp oranını %90’larda tutabiliyor. Günsel Model 1 oldukça tatmin edici tasarımı ve 4 kişilik yolcu kapasitesi ile beklentileri rahatlıkla karşılayabiliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin, kurucu rektörü Dr. Suat Günsel’in projesi ve hayali üzerine gelen otomobil üretme süreci için günümüze kadar beklemesi gerekti. Model 1’in üretici markası Günsel’in adı da bu süreçten geliyor.