Yerli Otomobilde Nadir Toprak Elementleri Kullanılacak!

Yerli Otomobilde Nadir Toprak Elementleri Kullanılacak!

PAYLAŞ
Yerli Otomobilde Nadir Toprak Elementleri Kullanılacak!
Yerli Otomobilde Nadir Toprak Elementleri Kullanılacak!

Son zamanlarda ülkemizdeki gündem maddelerinden biri yerli otomobil projesi. Geçtiğimiz hafta Gemlik’te bulunan üretim tesisinin temel atma töreni yapılmıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün yaptığı açıklamalarda yerli otomobil projesini de ilgilendiren önemli bilgiler paylaştı. Ülkemiz ekonomisi için de oldukça önemli bilgiler içeren bu açıklamalar nadir toprak elementleri (NTE) hakkındaydı.

Türkiye’nin, NTE konusunda sadece 2 yıl içerisinde çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Dönmez, gelecek planlarına da açıklamalarında yer verdi. Şu an için %99’un üzerindeki saflıkta seryum, paraseodmiyum, toryum, lantanyum, neodimyum, uranyum ve ağır nadir toprak oksitler (ANTO) elde edildiğini ifade etti. Bu konuyla ilgili endüstriyel tesislerin kurulacağını belirten Dönmez, kazanılan elementlerde uç üretim yolculuğuna başlanacağını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTE’nin ayrıştırılmadan önce değersiz olduğunu belirtiyor. Açıklamasını rakamlarla örneklendiren bakan daha iyi anlamamızı da sağladı. Bakan Fatiz Dönmez’in verdiği örneğe göre, ayrıştırılmamış NTE’nin tonunun 1 dolar, ayrıştırılmış NTE’nin tonunun ise 200 bin dolar civarında satılabileceği belirtiliyor.

Yerli Otomobilde NTE Kullanılacak

yerli-otomobilde-nadir-toprak-elementleri-kullanilacak

Bakan Dönmez, açıklamasında NTE’nin kullanım alanlarından da bahsetti. Günümüzdeki pek çok üründe bu tür elementlerin bulunduğunu ifade eden Dönmez; dijital kameralar, MR cihazları, gece görüş kameraları, akıllı telefonlar ve füze rampalarında NTE kullanıldığını belirtti. NTE’nin otomotiv sektörü için de kritik önem arz ettiğinin üstüne basan Bakan Dönmez, yerli otomobilde de NTE kullanılacağını dile getirdi.

Bakan Dönmez, Türkiye’de çıkartılan nadir toprak elementleriyle ilgili çalışmalara da değindi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün konu üzerindeki faaliyetlerini dile getiren Dönmez, Türkiye’de çıkartılan nadir toprak elementlerinin hangileri olduğuna da değindi. Özellikle Eskişehir’de önemli madenlerin olduğu belirtildi. Bakan Dönmez’in ifade ettiğine göre Eskişehir’de; barit, florit, toryum, uranyum ve NTE mevcut. MTA verilerine göre ise Eskişehir’in altındaki maden yatağının 30 milyon ton kapasitede olduğunu da sözlerine ekledi.

Malatya’da da NTE Bulunuyor

yerli-otomobilde-nadir-toprak-elementleri-kullanilacak

Bakan Dönmez, ülkemizde gerçekleştirilen çalışmalarda bir yatağın daha keşfedildiğini açıkladı. Malatya’nın Kuluncak bölgesinde ortaya çıkarılan yatağın da nadir toprak elementleri konusunda büyük bir önemi mevcut. Gerçekleştirilen araştırmalarda Türkiye’de 13 farklı NTE’nin bulunduğunu dile getiren Dönmez, bu elementlerin artık uç üretim yolculuğunda kullanıldığını belirtiyor.