Türkiye’de İlk Koronavirüs Aşısı Bugün Uygulanacak!

Türkiye’de İlk Koronavirüs Aşısı Bugün Uygulanacak!

PAYLAŞ
Türkiye'de İlk Koronavirüs Aşısı Bugün Uygulanacak!
Türkiye'de İlk Koronavirüs Aşısı Bugün Uygulanacak!

Türkiye’de İlk Koronavirüs Aşısı Bugün Uygulanacak! Koronavirüsün ülkemize girmesinin üzerinden yaklaşık olarak 6 ay geçti. Bu sürecin başlarında salgına karşı savaşta oldukça sıkı önlemler alınmışken, son zamanlarda vatandaşların ciddiyetsiz tavırları ve sürecin yanlış yönetilmesi nedeniyle artık durum daha da ciddi bir hal aldı.

Koronavirüs şu ana kadar 295 bine yakın insana bulaştı ki bu sayının yalnızca test yaptıran kişileri kapsadığını hatırlatalım. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 7.186 vatandaşımızı bu virüs nedeniyle kaybettiğimizi hatırlatalım. İlerleyen süreçte daha fazla kısıtlamaya ve zorlu şartlara ülke olarak hazır olmak zorundayız. Bazı uzmanlara göre 2022 yılına kadar salgın öncesi döneme geri dönmek mümkün olmayabilir.

Türkiye’de İlk Koronavirüs Aşısı

turkiyede-ilk-koronavirus-asisi-bugun-uygulanacak

Ancak kısmen de olsa güzel haberlerin de alındığını görüyoruz. Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı, bugün itibarıyla kullanılmaya başlanacak. Önümüzdeki 1 hafta – 10 günlük süreçte yaklaşık olarak 1300 kişinin aşılanması bekleniyor. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın yayınlamış olduğu köşe yazısına göre aşılar ağırlıklı olarak sağlık çalışanlarına uygulanacak. Aşılama çalışmasının ardından kontrol sürecine girilecek. Aşılanan kişilerde olası bir yan etki ortaya çıkıp çıkmadığı kontrol edilecek.

10 gün kadar sürecek olan kontrollerin ardından hiçbir sorun tespit edilememesi durumunda ikinci aşılama çalışması başlayacak. Bu aşamada 13 bin kişiye daha koronavirüs aşısı vurulacak. İkinci dalga aşı çalışması da ağırlıklı şekilde sağlık personeline ve yüksek risk grubunda olanlara uygulanacak. Ayrıca daha önce koronavirüs aşısı olanlara ikinci doz uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs aşısı için Faz-3 uygulamasının Türkiye’de de uygulamaya geçirilmesine izin verdiği Çin merkezli Sinovac Biotech şirketi, aşıyı şu ana kadar, Çin, Endonezya, Brezilya ve Bangladeş’te 10 bin kadar kişiye uyguladı. Yapılan geri dönüşlerde aşı ile ilgili hiçbir sorun iletilmedi ve klinik bir engele rastlanmadı.

Aşı 25 Merkezde Uygulanacak

turkiyede-ilk-koronavirus-asisi-bugun-uygulanacak

Koronavirüs aşısı Türkiye’de 25 merkezde uygulanacak. Bunlar; Ankara’da Hacettepe, Ankara Hastanesi, Şehir Hastanesi dahil bazı hastanelerde; İstanbul’da Marmara ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ile bazı özel hastanelerde ve İzmir, Kayseri, Gaziantep, Malatya’daki bazı hastaneler.

Aşı olmak için başvuruların nasıl ve nereden yapılacağı da bugün açıklanacak. Ancak Muharrem Sarıkaya’nın konunun uzmanından aldığı bir bilgiye göre başvuran kişilerin yarısına içinde antijen olan, gerçek aşı uygulanacak. Diğer yarısına ise antijen bulunmayan, “sahte” aşı uygulanacak. Bu uygulamanın sebebi ise şu şekilde açıklanıyor:

“Aşı yapılacak kişilerin yarısına gerçek, diğer yarısına boş olan verilecek; kime boş, kime dolu yapılacağını sadece bilgisayar bilecek, doktor da hasta da bilmeyecek. Klinik Faz-3 çalışması 100 yıldır zaten böyle yapılır. O antijenden dolayı koruma meydana geliyor mu, gelmiyor mu? O kolları takip edeceğiz. Kimde ne hastalık meydana geldi 2-3 ay bunları kaydedeceğiz. 

Sonra bu hasta olanların bilgisayar kodlarını kırıp kimde ne etki yaptığına bakacağız. Aşı olanda kaç kişi hasta olmuş, aşı olmayan kolda kaç kişi hasta olmuş. Beklentimiz antijen olmayan kolda daha yüksek, antijen olan kolda daha düşük sayıda hastalık meydana gelmesi. O yan etkilerin nereden geldiğini göreceğiz. Antijen birinde sıfır, birinde 30 olmuşsa %100 koruyor diyeceğiz.”