Yeni Bir Dinozor Türü “Ölüm Meleği” Keşfedildi!

Yeni Bir Dinozor Türü “Ölüm Meleği” Keşfedildi!

PAYLAŞ
Yeni Bir Dinozor Türü Ölüm Meleği Keşfedildi!
Yeni Bir Dinozor Türü Ölüm Meleği Keşfedildi!

Kanada’da yapılan araştırmalar sonucu yeni bir dinozor türü keşfedildi. Bulunan fosil 8 metre boyunda, bir otobüs, boyutundaydı. Ayrıca 2 ton ağırlığında olan fosilin, kafatasında belirgin tırtıklar bulunuyordu. Uzun dişleri de bulunan tür tam bir ölüm makinesi niteliğindeydi. Bundan dolayı yeni türe Yunanca’da “Ölüm Meleği” anlamına gelen Thanatotheristes degrootorum ismi verildi. Kretase dergisinin yaptığı araştırmayla ortaya çıkanlar bu dinozor türünün T-Rex’e benzediğini ortaya koyuyor.

Thanatotheristes degrootorum

Yeni tür yalnızca bulunan en eski dinozor değil. Aynı zamanda 1970’den bugüne kadar keşfedilen ilk tür olarak da dikkat çekiyor. Araştırma sonuçlarına göre Thanatos adıyla bilinen yeni türün 79.5 milyon yıl önce yaşadığı ortaya çıktı. Bu ise onu ABD’de yaşayan en eski dinozor ünvanını kazanmasını sağlıyor. T-Rex ile arasında 10 milyon kadar fark olan yeni tür ondan daha küçük. Bilindiği üzere Kretase Dönemi’nde yaşayan T-Rex 12 metre uzunluğa ve 9 ton ağırlığa ulaşabiliyordu.

Thanatos’un kalıntıları Alberta’da bulundu. Kalıntılar arasında kafatası, dişler ve çene kemikleri bulunuyordu. Bazı dişlerin ise çene kemiğine gömülü olduğu da açıklandı. John ve Sandra Groot tarafından ilk kez 2010 yılında keşfedilmişti. O günden bu zamana kadar koruma altında olan kalıntılar üzerinde yapılan araştırmalar sonuç verdi. Araştırmacıların kalıntılar üzerinde yaptığı araştırmalara göre bu kalıntıların diğer tiranozor kalıntıların tamamen farklı ve yeni bir türe ait olduğu açıklandı. Ayrıca tiranozorun sağ üst çene kemiğinde bulunan 8 cm derinliğindeki yara da diğer dinozorlar ile kavga ettiğinin önemli bir göstergesi.

Thanatotheristes degrootorum

Kretase dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre yeni keşfedilen türün Amerika’nın farklı bölgelerinde de yaşamış olabileceğini düşündürüyor. Bu şekilde gelişmiş ve henüz keşfedilmemiş birçok türün olduğu da varsayılıyor. Tiranozor ailesinin keşfedilen en yaşlı üyesi, yaklaşık 80 milyon yıl önce Kanada’nın güneyindeki Alberta ovalarında yaşadı. Fosiller bundan on yıl önce keşfedilse de, paleontologlar bu türün yeni bir tür olduğunu doğruladı ve bu hafta ona Thanatotheristes degrootorum ismi verildi. Bu ismin “Ölüm Meleği” anlamına geldiğini hatırlatalım.

Amerika’nın kuzeyinde ve diğer bölgelerinde hala çeşitli araştırmalar sürüyor. Ancak şu anda yaşayan türlerin tamamını keşfedemediğimizi bile düşününce almamız gereken uzun bir yolun olduğunu söyleyebiliriz.