Yumurtalar, Spermler Konusunda Oldukça Seçici Davranıyor!

Yumurtalar, Spermler Konusunda Oldukça Seçici Davranıyor!

PAYLAŞ
Yumurtalar, Spermler Konusunda Oldukça Seçici Davranıyor!
Yumurtalar, Spermler Konusunda Oldukça Seçici Davranıyor!

Bilindiği kadarıyla insan yumurtaları, spermleri kendine çekmek için kimyasal sinyaller kullanıyor. Stockholm Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi NHS Vakfı‘nın birlikte yürüttüğü yeni araştırma, yumurtaların spermleri seçmek için kimyasal sinyalleri kullandığını doğruluyor. Ayrıca bu araştırma sonucunda ortaya yeni bir bilgi daha çıkıyor. Bu bilgi ise yumurtaların sperm konusunda seçici olduğu.

Stockholm Üniversitesi’nden Doçent Dr. John Fitzpatrick“İnsan yumurtaları, spermleri döllenmemiş yumurtalıklara çeken ‘kimyasal çekici maddeler’ (kemoatraktan) olarak adlandırılan kimyasallar salgılar. Yumurtaların bu kimyasal sinyalleri rastgele mi yoksa sadece seçtiği spermlere mi gönderdiğini bilmek istedik” dedi.

Araştırmada görevli bilim insanları, spermin, yumurtaları çevreleyen ve kemoatraktan içeren foliküler sıvıya nasıl tepki verdiğini incelediler. Bu sayede farklı kadınların foliküler sıvılarının farklı erkeklerden gelen spermleri daha fazla çekip çekmediğini öğrenmek istediler.

yumurtalar-spermler-konusunda-oldukca-secici-davraniyor

Profesör Fitzpatrick, “Bir kadındaki foliküler sıvı, bir erkekten sperm çekmede iyiyken başka deneklerde aynı oranda sonuçlarla karşılaşılmadı. Bu, insan yumurtaları ve sperm arasındaki etkileşimlerin, ilgili kadınların ve erkeklerin spesifik kimliğine bağlı olduğunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmadan yola çıkarak yumurtaların, her zaman kadınların partner seçimiyle aynı fikirde olamayabileceği anlaşılıyor. Araştırmacılar, yumurtaların başka bir erkeğin spermine kıyasla kişinin kendi partnerinden daha fazla sperm çekmediğini buldu. Yani kalbiniz ile yumurtalıklarınız aynı fikirde olmayabilir. Peki bu ikilinin ilişkisinde hangi taraf daha seçici davranıyor,? Profesör Fitzpatrick, spermin yalnızca tek bir görevi olduğunu belirtiyor, o da yumurtaları döllemek. Fitzpatrick bu sebepten dolayı spermlerin seçici davranmasının mantıklı olmadığını düşünüyor. Öte yandan yumurtalar, Kalitesi yüksek olan veya genetik olarak uyumlu spermleri seçerek fayda sağlayabiliyor. O yüzden seçici davranıyor olmaları gayet mantıklı.

yumurtalar-spermler-konusunda-oldukca-secici-davraniyor

Saint Marys Hastanesi Üreme Tıbbı Bölümü’nden Profesör Daniel Brison“Yumurtaların sperm seçtiği fikri gerçekten insan doğurganlığında yeni bir buluş. Yumurtalar ve spermlerin nasıl etkileşimde bulundukları üzerine araştırmalar, doğurganlık tedavilerini ilerletecek ve sonunda çiftlerde şu anda nedenini bilmediğimiz bazı kısırlık durumlarını anlamamıza yardımcı olacak. Bu çalışmaya katılan ve gelecekte kısırlıkla mücadele eden çiftlere fayda sağlayabilecek bu bulgulara katkıda bulunan herkese teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.