Her Gün İki Yumurta

Her Gün İki Yumurta

PAYLAŞ

Yumurta yediğimiz zaman kan kolesterolümüz yükselmez mi? Yumurta sarısında yüksek miktarda kolesterol yok mu? Nasıl oluyor da kan kolesterolünü yükseltmiyor?

yumurtaDoğal yetiştirilen ve beslenen tavukların yumurtası kan kolesterolünü yükseltmez. Aksine kolesterolsüz uzun bir hayat için her gün iki adet bütün doğal yumurta yenmelidir. Dikkat edilecek en kritik nokta yumurtaların çok katı olarak haşlanmamış olmasıdır. Yumurtaları yağda kavurmadan yakmadan yani doğallıklarını bozmadan pişirmek gerekmektedir.

Yumurtalar kayısı kıvamında suda haşlanabilir saf tereyağında pişirilebilir ya da omlet olarak hazırlanabilir. Bu yollarla tüketilen yumurta kan kolesterolünü yükseltmez. Günde 4 yumurta yendiği zaman karaciğerden kolesterol yapılması orantılı olarak azalmaktadır.

Ortalama 50 60 gram kadar olan bir yumurta sarısında 150 180 mgr kolesterol bulunur. Bilinenin aksine 150 180 mgr olan bu kolesterol yumurta sarısı yenildiği zaman kanımıza doğrudan doğruya 150 180 mgr kolesterol olarak geçemez. Bu nedenle, yumurta sarısını yemekle kan kolesterolü yükselmez. ABD’de bütün dünyada kalp uzmanlarının kılavuz olarak kabul etmiş olduğu ünlü Framingham Kalp Çalışması’nda Boston Üniversitesi’nde 912 kişinin beslenmesi 1948 yılından beri izlenmiştir. Bu çalışma sonucunda haftada 7 ya da 24 adet yumurta yiyen kişiler ile hiç yumurta yemeyen kişilerin arasında kan kolesterolü bakımından anlamlı bir fark olmadığı bildirilmiştir.

Ünlü Framingham çalışmasında yumurta tüketimi ile kalp krizinden ölüm arasında da doğrudan doğruya bir ilişkinin bulunmadığı gösterilmiştir. Yani yumurtanın ne kolesterolü yükselttiği ne de kalp krizine neden olduğu hiçbir şekilde ispat edilememiştir.

Ortalama 50 60 gr olan bir yumurta sarısında,900mg temel yağ olan Omega 3 vardır. Yumurta sarısındaki bu Omega 3 kan kolesterolünü düşürür. Ayrıca yumurtada bulunan ve temel bir amino asit olan Lesitin de kan kolesterolünü düşürür. İşte bu sebeple yıllardan beri lesitin tabletleri üretilip piyasalarda satılmaktadır.

Yumurtanın Yararları Nelerdir?

Yumurta proteini insan proteinine en yakın olan proteindir. Temel olan 9 aminoasitin tek kaynağı yumurtadır ve başka besinlerle vücudumuza giremezler. Temel aminoasitlerden Kolin karaciğer yağlanmasını önleyen sinir iletilerini kolaylaştıranve bütün sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için şart olan bir aminoasittir.

Yumurtada bulunan bu aminoasitler, bir proteinli hormon olan Glukagon hormonunun salgılanmasını dolayısı ile bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesini sağlar.

YUMURTA YEMEKTAN KORKMA