Selülitle Başa Çıkmanın Yolları

Selülitle Başa Çıkmanın Yolları

PAYLAŞ

Modern çağda hatalı beslenme ve az hareket başta olmak üzere pek çok faktörle oluşan selülitin tedavisi bazen oldukça güç.

workoutTıptaki adı Lipodistrofidir. Artık sadece estetik değil,ileri aşamalarında tıbbi sorunlar da oluşturabilen bir hastalık olarak kabul görmeye başlamıştır. Erkeklerde daha çok göbek altı ve cinsel organ arasında görülürken, kadınlarda ise basenler,kalça bölgesi,karın civarı hatta kolların üst bölümlerinde bile görülebilir. Normalde kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre çok daha fazladır,bunun en önemli nedeni hormonal etkenlerdir.

Bitkisel Takviyeler
Ananas özlü haplar,papaya hapları,ayurveda tabletleri,enginar hapları,zencefil hapları bu konuda son derece yararlıdır. Eğer sadece bir selülit hapını kullanır spor yapmaz ve sağlıksız beslenirseniz bir sonuç alamazsınız.

Bitki Çayları
Hiç bir çay veya baharat selüliti tek başına yok etmez,ancak yeşil çay,biberiye çayı,rezene çayı,zencefil,mısır püskülü ve maydanoz bu konuda yardımcı olabilir.

Baharatlar
Zencefil,biberiye zerdeçal,mercanköşk,maydonoz ve kereviz sapı faydalıdır.

Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler
Özellikle bol sıcak su içilmesi belki de en önemli konudur. Günde en az 2 – 2,5litre ılık su içmek gerekir. Ayrıca kahve, asitli içecekler, fazla miktarda doğum kontrolü hapı, doymuş yağlı gıdalar, şarküteri ürünleri, beyaz un, beyaz şeker ve kırmızı et gibi gıdalar ile alkollü içeceklerin aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir.

Artırılması gereken gıdalar ise daha çok yeşil lifli yapraklı sebzeler, az yağlı gıdalar, bol bitki çayı, posalı lif oranı yüksek gıdalar, bol taze meyve ve sebze, tam tahıllardır.

Masaj
Doğal ham ipek keseyle ,bulunamadığı taktirde sert lifli keselerle uçlardan merkeze doğru ve aşağıdan yukarıya doğru basınçla ve direkt deriye temas edecek şekilde yapılan masajın yararı vardır.

Bu masajı özellikle sabah ve akşam aç karnına 3 dakika kadar uygulamak olumlu sonuç verebilir. Tabiki en az 3 hafta uygulamak koşulu ile…

Ayrıca doğal çamur veya su yosunlarıyla yapılan, melisa, biberiye, susamyağı, çam yağı, üzüm çekirdeği gibi bazı aromatik yağlarla yapılan masajlarında son derece faydası olacaktır. Tabii ki gerektiğinde ve hekim kontrolünde olmak şartı ile özel aletlerden de yararlanılabilir. Özellikle yeni sistem LPG,karbondioksit tedavisi,yosunlu derin masaj aletleri sayılabilir.

Özel Bir Selülit Masaj Yağı Tarifi
En az 3 hafta düzenli uygulanırsa,olumlu etkileri gözlemlenmiştir.Bir iki ay içinde oldukça ucuza çok iyi sonuçlar verecektir.

  • Yarım tatlı kaşığı susam yağı
  • Yarım tatlı kaşığı portakal yağı
  • 4 veya 5 damla biberiye yağı
  • 10 damla kekik yağı

Tüm bu yağları temiz bir kapta karıştırın. Sonra bu karışımı hafifçe  ısıtın.Yaklaşık olarak vücut ısısına yakın olması yeterlidir. Daha sonra ellerinizle selülit olan bölgeye yedirerek sürün ve iyice yedirdikten sonra hafifçe cildi kızartacak kadar ham ipek keseyle veya kabak lifi gibi bir keseyle sertçe bastırarak masaj yapın. Masajı en az 15 dakika yapmak gerekir. Daha sonra yağlı selülitli bölgeyi mutfak streçiyle sarın ve doğruca ter atmak için orta şiddette yürüyüşe veya egzersize gidin. En az 20 dakika egzersizden sonra iyice ovalayarak yıkayın. Zamanınız varsa bu işlemi sabah ve akşam yoksa günde bir kez uygun olduğunuzda yapabilirsiniz.

Tekrar tekrar önemle hatırlatalım ki hiçbir yöntem tek başına çözüm değildir. Mutlaka spor,bilinçli beslenme,düzenli uyku,olumlu zihinsel süreç bu operasyonun vazgeçilmezleridir. Selüliti asla basit bir estetik problem olarak görmeyin,çünkü daha ciddi sıkıntıların habercisi de olabilir. Kalıcı sonuçlar için çözümün ilkelerini günlük hayatımızın parçası haline getirmeliyiz. Aksi takdirde sporu,bilinçli beslenmeyi,iyi uykuyu,olumlu zihinsel aktiviteyi bıraktığımızda elde ettiğimiz kazanımları kaybederiz.