ZyXEL NBG6515 AC750 Modem İncelemesi

ZyXEL NBG6515 AC750 Modem İncelemesi

PAYLAŞ

Artan kullanıcı taleplerini karşılamak üzere yeni ağ ürünleriyle karşımıza çıkan ZyXEL, evde ve ofiste birden fazla cihaz arasında kablosuz HD multimedya içerik paylaşılmasına olanak tanıyan AC750 çift bant kablosuz Access Point / Router ürününü tüketicinin beğenisine sundu.

ZyXEL NBG6515 AP, Router ve Repeater gibi 3 ayrı modda çalışıyor. Bu modlar arasındaki geçişi cihazın arka kısmında bulunan fiziksel buton üzerinden gerekli konuma sürükleyerek kolayca çalışır duruma getirebiliyorsunuz.

ZyXEL NBG6515 oldukça kompakt bir tasarıma sahip. Cihazın üstünde yer LED’ler kullanıcısına cihazın durum ve kullanımıyla ilgili tüm bilgiyi sunuyor. LAN bağlantısı hangi portlarda aktif, kablosuz bağlantının durumu ve internete bağlantısının durumuyla ilgili tüm durumu LED’ler üzerinden görmemiz mümkün. Cihazın panelinde 4 LAN, 1 WAN ethernet ve USB bağlantısı yer alıyor. Cihazda yer alan Wi-Fi bağlantısını basit bir buton aracılığı ile saniyeler içerisinde açma / kapama işlemini yapabilirsiniz.ZyXEL_nbg6515_1

ZyXEL NBG6515 Modem Kurulumu

Modemi fişe taktıktan sonra cihazın arkasında yer alan modem model numarasına kablosuz ağ aracılığı ile bağlanabilirsiniz. Wi-Fi şifresi ve modeminizin adı cihazın arka kısmındaki etikette yer alıyor.ZyXEL-arayuz-1

Modemin kurulum arayüzüne 192.168.1.1 veya 192.168.1.2 adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Bu bölümde karşısınıza gelen kullanıcı adı şifre bilgileri şu şekilde; kullanıcı adı : admin şifresi : 1234 ‘ü girerek modem ayarları arayüz ekranına ulaşabilirsiniz.

Not : Cihazın şifresini unuttuysanız veya IP konfigürasyonunda hatalı değişiklikler yaptığınızı düşünüyorsanız. Modemin arka kısmında yer alan reset butonundan cihazı fabrika ayarlarına geri çevirebilirsiniz.

ZyXEL-arayuz-2

Modem kurulumu ve yapılandırması ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu yazının alt kısmında yer alan yorum bölümüne sorunlarınızı çekinmeden yazabilirsiniz.

Kablosuz Ağ ve Çekim Gücü

Ev veya ofis ortamınızda zayıf wi-fi sinyal sorunuyla karşılaşıyorsanız.  modem ile bu sorunu rahatlıkla aşabilirsiniz. Cihazın kompakt boyutlarına nazaran 2 adet büyük ve güçlü çekim gücüne sahip anteni tüm kablosuz bağlantı ortamınızı genişletmeye yardımcı oluyor. 200 m2’lik tek katta bulunan bir ortamda standart modemimizin ulaşamadığı her noktaya sorunsuz şekilde Wi-Fi sinyalini aktarmaya yardımcı oluyor. Wi-Fi sinyali çekim gücü, yapı ve duvar tipi gibi bir çok çevresel etkene göre farklılık gösterebilir.

Modemin Farklı Kullanım Modları ve Teknik Özellikleri

Modemde 3 farklı fonksiyon bulunmaktadır. Cizah Router / Acces Point ve Universal Repeater olarak farklı modlarda çalışmakta. Modeminize USB depolama cihazı bağlayarak cihazda yer alan DLNA desteği sayesinde fotoğraf, müzik ve videolarayı çevredeki cihazlar ile kablosuz olarak paylaşabilirsiniz.

NBG6515

AC 750 Kablosuz bağlantıda 802.11ac teknolojisi desteği sayesinde, modeminizin kablosuz ağınızda 750Mbps hıza çıkmasına imkan sağlıyor. Cihaz üzerinde kablosuz çıkış gücü yönetimi kullanıcı tarafından kontrol altına alınabiliyor. 2 x harici anteni sayesinde 2.4GHz için 3dBi ve 5GHz için 5dBi gücünde sinyal dağıtıyor.