#3BoyutluDestek ile Koronavirüsle Mücadele!

#3BoyutluDestek ile Koronavirüsle Mücadele!

PAYLAŞ
#3BoyutluDestek ile Koronavirüsle Mücadele!
#3BoyutluDestek ile Koronavirüsle Mücadele!
Koronavirüs salgınına karşı mücadele etmek amacıyla olarak bir grup mühendis büyük bir çalışma başlattı. Sağlık çalışanlarının yüz siperliği ihtiyacını karşılamak için #3BoyutluDestek etiketiyle başlatılan “3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi” ile sosyal yaşamın devamı için faaliyete geçti. Özel tasarım siperliklerin yanısıra kapı kolu tutma aparatı gibi yaratıcı ürünleri 3D yazıcılar kullanarak üreten ekip, bu zamana kadar yarım milyondan fazla yüz siperliği üretip dağıttı.

Yarım Milyondan Fazla Siperlik Dağıtıldı

3boyutludestek-ile-koronavirusle-mucadele

Covid-19 pandemisi için sağlık çalışanlarının yüz siperliği ihtiyacına destek olmak amacıyla bir grup mühendis tarafından başlatılan “3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi” kapsamında, Türk mühendisler tarafından bugüne kadar yarım milyondan fazla üretilen yüz siperliği sağlık çalışanlarına verildi.

3 Boyutlu Destek Ekibi’nin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi olarak Covid-19 ile mücadele için bir araya gelen büyük bir aileyiz. Gücümüzü, ağa kayıtlı 3 binden fazla kişi ve kurumun tamamen gönüllü emeklerinden alıyoruz. 18 Mart 2020 tarihi itibariyle binlerce siperliği, gönüllü üreterek, sağlık personellerinin ihtiyaçlarını ücretsiz karşılamış olmaktan gururluyuz. Bu sürecin parçası olarak bireysel çabası ile, kendi kurum, isim ve markaları ile üretim yapan, hammadde desteğinde bulunan, ürünlerin dağıtımında rol alan herkese çok teşekkür ederiz.”

Türkiye’deki 3D yazıcı sahiplerine #3BoyutluDestek hashtagi ile Twitter üzerinden yaptığı açık çağrı ile gönüllü bir kolektif üretim hareketini başlatmışlardı. www.3boyutludestek.org internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden koronavirüsle mücadele için Türkiye geneline çağrıda bulunan ekip, 81 ildeki gönüllü Türk mühendisler sayesinde yarım milyondan fazla yüz siperliğin sağlık çalışanlarına ulaşmasını sağladı.

3boyutludestek-ile-koronavirusle-mucadele

Kapı Kolu Tutma Aparatı

3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi kurucularından İlker Vardarlı, “Birçok ilde sağlık çalışanlarımızdan tarafımıza ulaşan yüz siperliği talepleri karşılanmış durumda, yeni gelen talepler için ise daha önce duyurduğumuz matbaa modelini üretip teslimatını yapmaya devam ediyoruz” dedi. Vardarlı, bu aşamadan sonra gönüllü üreticilerin yeni ürünleri daha geniş kitlelere ulaştırmak için üretim yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

3boyutludestek-ile-koronavirusle-mucadele

Covid-19 ile mücadelede acil destek yoğunluğu azalsa bile üretmeye devam edeceklerini belirten ekip tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu noktada 3 Boyutlu Destek olarak günlük hayatta virüsün yayılmasını engellemek için yeni ürünler tasarlamaya ve üretmeye devam edeceğiz. Özel tasarımlı siperliklerden, kapı kulbu tutma aparatına kadar farklı sosyal yaşam ürünleri planladık.Bu yeni ürünleri 3 Boyutlu Destek olarak üretmek ve tüm vatandaşlarımıza ulaştırmak için çalışmalara devam ediyoruz. Ürünlerin halkla buluşmasına dair dağıtım özelinde yerel yönetim ile görüşmelerimize başladık.”

3 boyutlu yazıcısı olan herkesin bu üretim ağına katılabileceği belirtildi. www.3boyutludestek.org adresinden form doldurarak siz de koronavirüsle mücadelede önemli bir rol alabilirsiniz.