Apple, FBI ile olan Şifre Savaşını Kaybetti

Apple, FBI ile olan Şifre Savaşını Kaybetti

PAYLAŞ

Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Apple’ın yardımı olmadan San Berdardino saldırganına ait iPhone’un şifresini kırabildiğini duyurdu ve Apple ile FBI arasındaki ‘şifre davasının’ da sona erdiğini duyurdu.


Geçen ay mahkeme, yetkililerin saldırgan Rizwan Farook’un iPhone’una erişim için Apple’ın yeni bir yazılım geliştirmesi hükmüne varmıştı.

Fakat mahkeme kararına karşı direnen Apple, kullanıcıların telefonuna erişim için şifre sistemini devre dışı bırakmanın ‘tehlikeli bir emsal oluşturacağını’ savunuyordu.apple-fbi

Mahkeme kararı gizlilik ihlali tartışmalarına neden oldu. Ay başında BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad al Hussein, kararın “Pandora’nın kutusunu” açma riski taşıdığını ifade etmişti.

FBI direktörü James Comey ise tartışmalarla ilgili “işinin en zor sorusu” yorumu yaptı fakat cep telefonlarından elde edilen bilgilerin de hayatları kurtardığını, çocukları kurtardığını ve ‘terör saldırılarını önlediğini’ söyledi.

Apple Şifrelerinin Kırılmasında FBI’a kim yardım etti?

FBI’a Apple şifrelerini kırmak için kimin yardım ettiği ise belirsizliğini koruyor. ABD medyasında yer alan haberlerde İsrailli Bilişim uzmanları ve geçmişte Apple’da çalışanların olduğu ihtimali dile getirildi.

PAYLAŞ
Önceki makaleHP Spectre x360 İnceleme
Sonraki makale1.5 Milyon Telefonda Kullanılana BiTaksi Uygulaması Yenilendi!
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.