Apple iOS 9’un Tüm Özelliklerini Açıkladı!

Apple iOS 9’un Tüm Özelliklerini Açıkladı!

PAYLAŞ

Apple’ın WWDC 2015‘te Yeni mobil işletim sisteminini iOS 9’un özellikleri, Tim Cook ve ekibi tarafından yine heyecanla anlatıldı ve geliştiriciler de bu heyecana ortak oldu.

Uzun süredir Apple iPhone kullanıcılarının dört gözle beklediği bir özellik güç tasarruf modu iOS 9 ile birlikte kullanıcıların hayatına giriyor. Android’de son bir kaç yıldır olan bu özellik 2015 yılında iOS 9 ile iPhone’a geliyor. iPhone’un şarjı minimum seviyede iken 3 saate kadar kullanım ömrü sunacak.

Apple iOS 9 ile bilinmeyen numara kalmayacak!

iOS 9 ile birlikte gelen en sıradışı özellik ise bilinmeyen numaraları bitirecek yeni özellik.

Örneğin telefon rehberinizde olmayan biri aradığında iPhone‘unuz hemen numaranın altında tahmin yürüterek numaranın ait olduğu kişiyi sizle paylaşacak. Yani bilinmeyen numara sizi aradığında kim olduğunu o an görebileceksiniz. Bu özellik ile birlikte Apple, kullanıcıların telefon numaralarını ve bilgilerini hiçbir şekilde kimseyle paylaşmayacağının da altını çizmeyi ihmal etmedi.

Apple’dan Yeni News uygulaması

News (Haberler) uygulaması da iOS 9 yeniliklerinden biri. Bu uygulamayla Apple, haber uygulamalarını özellikle Flipboard’u hedef almış gibi görünüyor.  Bu uygulamada haber kaynaklarından tüm içerikler tek bir uygulamaya toplanacak. Kullanıcılar, ilgi alanlarına göre veya seçtiği haber kaynaklarına bu uygulama üzerinden ulaşabilecek.

Haritalar uygulamasında toplu taşıma bilgisi sunmaya başlıyor

Apple, beklendiği üzere iOS 9 ile haritalar uygulamasına toplu taşıma bilgilerini de ekleyecek. Şu an için ABD’nin çeşitli yerlerinde ve Avrupa’nın belli başlı başkentlerinde kullanılabilecek olan bu özellikler metro ve otobüs gibi çeşitli toplu taşıma araçlarının rotalarını birleştirerek önerilerde bulunabilecek. Ülkemizde henüz kullanılmayan bu özellik önümüzdeki dönemde yer alacak gibi duruyor.

ios-9-notes

Yeni not uygulaması

Apple nihayet not (notes) uygulamasında da güncellemeye gidiyor. Yeni uygulamaya fotoğraf/resim eklemek ve elle çizim yapabilmek ve bunları kolayca paylaşmak mümkün olacak. Safari’den, haritalar ve diğer uygulamalardan da not uygulamasına direkt içerik eklenebilecek.

Siri-iOS-9-wwdc15

Siri ‘nin yeni arama özellikleri

Apple’ın akıllı asistanı Siri iOS 9’da daha akıllı hale geliyor. Siri, iOS 9’da yüzde 40 oranında daha hatasız yanıt verecek. Siri ve Spotlight arama özelliği bir araya gelecek ve iOS üzerindeki aramalarınıza dair tüm sonuçlar daha akıllı bir şekilde sonuçlandırılacak.