Apple’dan geri ödeme kararı

Apple’dan geri ödeme kararı

PAYLAŞ

Apple’ın, ailelerinden izinsiz uygulama mağazasından (App Store) alışveriş yapan müşterilerine ait geri ödeme yapacağına belirtti.

Apple, uygulama mağazasının şifre girişi ile yapılan alışverişler sonrasında yeniden şifre girmeden alışverişe izin veren 15 dakikalık süre içinde, çocukları rıza dışı uygulama indiren müşterilerine 32,5 milyon dolardan fazla yapılan geri ödemeyi kabul etti.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile Apple arasında olan anlaşmaya göre, zor durumda olan müşterileri için faturalarına yeniden düzenleme gelecek. Apple ayrıca, uygulama mağazasının sisteminde mart ayına kadar gerekli düzeltmeleri yapacak.

Söz konusu uygulamanın mağduru olduğunu düşünenlerin Apple ile irtibat kurmaları istenirken, yapılacak başvuruların 32,5 milyon doları bulmaması durumunda şirket aradaki farkı FTC’ye ödeyecek.

Anlaşmanın, geçen yıl 10 milyar dolardan fazla satış rakamı yakalayarak rekor kıran App Store’un 15 dakikalık açık penceresi hakkındaki şikayetler üzerine yapıldığı bildirildi. Bazı aileler çocuklarının rızaları dışında yüzlerce dolar alışveriş yaptıkları gerekçesiyle para iadesi talebinde bulunmuştu.