ASELSAN Yerli Solunum Cihazı Üretecek!

ASELSAN Yerli Solunum Cihazı Üretecek!

PAYLAŞ
ASELSAN Yerli Solunum Cihazı Üretecek!
ASELSAN Yerli Solunum Cihazı Üretecek!

ASELSAN Yerli Solunum Cihazı Üretecek! İlk etkilerini Çin’de gördüğümüz ve orada hızla yayılan Koronavirüs için sıkı önlemler alınmakta. Virüsün kaynağı ve tedavisi ile ilgili yapılan araştırmalar büyük bir özveriyle devam ediyor. Ancak yine de kontrol altına alınabildiğini söyleyemeyiz. Dünya Sağlık Örgütü de bu konuda çalışmalar başlattı. Hava ve temas yolu ile bulaşabilen virüs fazlasıyla tehlikeli ve ölümcül. Çin Hükümeti’nin açıklamalarına göre salgın kontrol altına alınmış durumda. Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs, açıklanan resmi rakamlara göre dünya genelinde 764.866 kişiye bulaşmış durumda. Bu 760 binden fazla vakanın 160.148’i iyileşirken 36.864’ü hayata gözlerini yumdu.

Virüs ülkemiz üzerindeki etkilerini katlayarak artırıyor. Birçok yerleşim alanı karantina altına alınmış durumda. İnsanlar sokağa çıkmıyor. Çünkü virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Kalabalık kentlerin sokakları şu an bomboş. Trafik yoğunluğu %10’lara kadar inmiş durumda. Neredeyse yolları sadece toplu taşıma ve acil durum araçları kullanıyor. Hastalığın yayıldığı şu günlerde yalnızca çalışmak zorunda olanların dışarıya çıktığını görüyoruz. Vaka sayısı arttıkça daha fazla sağlık çalışanına ve ve daha fazla tıbbi araca ihtiyaç duyuluyor.

aselsan-yerli-solunum-cihazi-uretecek

Dünya’da çok sayıda ölüme neden olan koronavirüs salgını için keşfedilmiş kesin bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Virüsü yenenler hakkında bilinen tek şey bağışıklık sistemlerinin güçlü olması. Virüsün en çok tehdit ettiği kişiler ise solunum yolu rahatsızlığı olanlar, astım ve KOAH hastaları. Akciğerler üzerinde büyük bir tahribata yol açan bu virüs onlar için ölümcül olabiliyor. Bu hastalığa sahip olup virüsten etkilenen kişilere sürekli oksijen takviyesi yapılıyor. Ülkemizde de vaka sayısının artmasıyla birlikte solunum cihazlarına ihtiyaç duyulacak. İthal edilen solunum cihazları maddi açıdan büyük bir bütçe ayırmayı gerektiriyor. Hastaların bu cihazları temin edebilmesi ise oldukça zor. Birçok ülkede şu anda maske, tıbbi malzeme ve solunum cihazı sıkıntıları yaşanmaya başladı bile.

Yerli solunum cihazının ilk seri üretim prototipi Selçuk Bayraktar tarafından paylaşıldı. ASELSAN tarafında da yerli solunum cihazıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, yerli solunum cihazı için üretim hattının oluşturulması konusunda adımlar atıldığını açıkladı. Ayrıca projede BİOSYS ve BAYKAR makine ile çalışıldığını ifade etti.

Haluk Görgün,  şu ifadelere yer verdi: “ASELSAN, derin Ar-Ge kültürü ve sistem bilgisiyle mekanik, yazılım ve elektronik tasarım alanında tüm kabiliyetlerini ortaya koydu. Bu dönemde dışarıdan kimsenin tedarik edemediği alt bileşenlere kadar Ar-Ge ve teknoloji geliştiriyoruz. Ayrıca bir üretim hattını da kurmaya başladık.” Ayrıca üretilecek olan cihazın milli lisansa ve fikri haklara sahip olacağı da dile getirildi.